Aksamitník mexický

Vědecké jméno: Tagetes lucida Cav.
Říše: Plantae
Třída: Magnoliopsida
Řád: Asterales
Čeleď: Asteraceae

Aksamitník mexický (Tagetes lucida) je nízká mrazuvzdorná, krásně zlatavá rostlina dorůstající do výšky 20-50 cm a rozšířila se k nám až ze Střední Ameriky.

Aksamitník mexický se řadí mezi léčivé byliny, které působí relaxačně na nervový a trávicí systém. Jeho původní domovinou jsou tropické a subtropické oblasti Střední Ameriky, zejména Mexiko, ale dnes již roste skoro po celém světě a nejen v oblastech s vysokými teplotami a vlhkým vzduchem.

Popis

Jedná se o keřovitou rostlinu dorůstající maximálně do 50 cm. Listy většinou nepřesahují délku 7 cm, jsou lesklé a pravidelné. Největší ozdobou rostliny jsou květy, které se pyšní sytě žlutou barvou s hnědým orámováním po celé léto až do října, kdy nastávají první přízemní mrazíky.  

Složení aksamitníku

Co se účinných látek týče, tak se zatím žádné alkaloidy izolovat nepodařilo. Oproti tomu je však Aksamitník bohatý na silice, saponiny, thiofeny a taniny. Mezi alespoň trochu známé látky patří Inositol, což je vitamín B8 a může být tedy zařazen do skupiny vitamínů B. Dále je to například Kumarin, který zabraňuje srážení krve, podporuje srdeční činnost, tlumí křeče, ovlivňuje vstřebávání vápníku a odpuzuje hmyz a jinou havěť. Účinnými látkami jsou taktéž aromatický Estragol a Chavikol.

Účinky

Co se lidského organismu týče, má Tagetes lucida má všestranné využití. Rozdrcené listy a květy lze použít jako aromatické koření do polévek, omáček, salátů a do mnoho dalšího. Jeho nasládlá vůně připomíná vůni anýzu.

Máte-li po bujné noci žaludek jako na vodě, pak se můžete vrátit zpět do formy díky odvaru z květů. Aksamitník totiž uklidňuje nejen pokažený žaludek, ale i pocuchané nervy, neboť jeho uklidňující a relaxační účinky působí na celé tělo. Jestliže trpíte nespavostí, pak vám tento problém po uvaření slabého odvaru zcela zmizí a celou noc klidně prospíte a zároveň se vám zlepší kvalita snů.  

ALE POZOR! Přestože se Tagetes lucida využívá v kuchyni i jako pomocník při žaludečních nebo nervových potížích, způsobí vyšší dávka drcených listů halucinace, které se vyznačují obrazovými scenériemi.

Jak se aksamitník užívá

Z drcených listů se uvaří odvar - Jeden až dva gramy se zalije 300 ml vroucí vody a nechá se chvilku louhovat. Při nespavosti se takto připravený odvar vypije těsně před ulehnutím.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková