Brusinkový sirup
brusinka'>Brusinka je plazivý keřík, který dorůstá do výšky 15 – 25 cm. Má zdřevnatělý nadzemní stonek i rozvětvený oddenek. Na zelených větvičkách vyrůstají 10 – 25 mm listy vejčitého tvaru. Horní strana listu je tmavozelená a leskne se, spodní strana je šedomodrá až šedozelená a matná. Listy jsou na stonku uspořádány střídavě a vyskytují se po celý rok.
Květy borůvky mají květenství hroznu a rostou na krátkých stopkách. Květ je bílý přes narůžovělý až růžový. Koruna okvětí je zvoncovitá se čtyřmi korunními lístky, kalich okvětí je blanitý s pěti květními lístky a 8–10 tyčinkami. Kvete od května do července.
Brusinky jsou červené bobule o průměru 5 - 8 mm. Jsou jedlé, mají kyselou nahořklou chuť a dozrávají v srpnu až říjnu.
Využití brusinek
V lidovém léčitelství se listy brusinek používají jako složky čajových směsí, které mají močopudný a dezinfekční účinek. Pomáhají při průjmech, některých nemocech žlučníku i při léčbě cukrovky.
Extrakty z brusnice jsou využívány také ve farmaceutickém průmyslu, kde se přidávají do doplňků stravy určeným k léčbě problémů s močovým ústrojím.
Recept na brusinkový sirup
Ingredience:
- 1 kg čistých a celých brusinek
- 1 kg cukru;
- voda
Brusinky vložte do hrnce, přilijte vodu tak, aby byla v jedné rovině s bobulemi. Hrnec dejte na nízké teplo a přiveďte k varu. Míchejte a bobule začnou brzy praskat. Po 10–15 minutách po varu můžete brusinky vyjmout z tepla a rozemelte přes síto. Teď už máte brusinkovou šťávu, ze které se vyrábí sirup. Znovu vypusťte šťávu na hrnci, přidejte všechen cuk a vařte na velmi malém ohni, dokud nezhoustne. Brusinkový sirup skladujte v čisté formě, v těsně uzavřených lahvích a na chladném místě.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková