Jitrocelový sirup
Jitrocel je bylina nebo velmi zřídka nízký jednoletý, dvouletý až vytrvalý keř. Listy jsou jednoduché, řapíkaté a vyrůstají v přízemních růžicích. Bývají kopinaté, elipsovité až okrouhlé a po obvodě celistvé nebo oddáleně zubaté. Zpravidla mají výraznou podélnou žilnatinu. Květy jitrocele jsou oboupohlavné, čtyřčetné. Cípy kalichu jsou stejné, nebo jsou dva větší a dva menší. Koruna bývá buď holá nebo chlupatá, nálevkovitá či trubkovitá. Tyčinky nesou vejčité nebo podlouhlé prašníky. Semeník s jedním až mnoha vajíčky je obvykle dvoudílný, blizna jednoduchá.
Zdravotní účinky jitrocelu
Jitrocel kopinatý výborně působí především proti kašli, ale je také vhodným prostředkem k překonání angíny nebo nachlazení. Také záněty horních cest dýchacích nebo astma se léčí za pomoci jitrocele, protože velmi účinně zbavuje dutiny hlenů. Doporučuje se také při potížích s trávením. Navíc je to silný antioxidant, který podporuje normální funkci imunitního systému a napomáhá normální funkci dýchacích cest. Jitrocel také přispívá k udržení správné funkce střev a jater.
Z jitrocele se dnes vyrábí celá řada sirupů. Jitrocel se v nich vyskytuje buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými bylinami. Například jeho kombinace s mateřídouškou zklidní kašel a zmírní škrábání v krku a také uleví od nepříjemného chrapotu. U přírodních sirupů je důležitý obsah přírodních extraktů.
Recept na jitrocelový sirup
Ingredience:
- listy jitrocele kopinatého
- třtinový cukr
- citrón bez kůry a semínek
Listy jitrocele omyjeme a necháme trochu uschnout. Pak je nahrubo nakrájíme a vrstvíme do sklenice. Na dno sklenice dáme nejdříve listy, pak vrstvu cukru a kolečka citronu bez kůry a semínek a na ně zase listy jitrocele. Vrstvy pořádně stlačujeme. Vrstvy by měly být silní asi 1 cm. Takto pokračujeme, dokud sklenice nebude plná. Necháme stát na teplém stinném místě, občas protřepeme. Po 10 ti dnech sirup přecedíme do čistých skleniček a uchováváme v chladu. Vydrží i několik měsíců.
Dávkování: Děti 3-5 lžiček denně, dospělí 3-5 lžic denně. Před užitím sirupu ho necháme zteplat na pokojovou teplotu.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková