Propolisová tinktura
Propolis je pryskyřičná látka příjemné vůně. Jedná se o produkt stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Je rozmanitě barevný, a to od zelenožluté až k temně hnědé, což závisí na stáří a původu. Surovinu k výrobě propolisu sbírají včely na rostlinách, které produkují pryskyřičné látky. Během zpracování mísí nasbírané látky s výměšky hlavových žláz. Propolis používají včely jako stavební a ochranný materiál. Propolisem totiž vystýlají a vyztužují buňky plástů, zatmelují trhliny a otvory ve stěnách úlu. Všechny vnitřní stěny úlu nebo dutiny včelami obývané jsou potaženy tenkou vrstvou propolisu. Při vyšší teplotě se z tohoto povlaku uvolňují látky, které působí antibakteriálně a prosycují atmosféru úlu.
Léčivé účinky
Propolis má velmi široké antibakteriální, antibiotické, antiseptické, protivirové účinky. Také posiluje imunitní systém a tonizuje organismus. Léčivých účinků propolisu se využívá při chorobách trávicího ústrojí, např. při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku či gastritidě. Propolis lze používat také zevně, ve formě obkladů, mastí a tonik, jako např. při padání vlasů, problémech s dásněmi, aftech, kožních problémech, mykózách, dále při léčbě popálenin, hnisavých ran, bércových vředů. S podporou imunity souvisí i další užití tohoto daru přírody, a sice jako prevence. Pravidelné užívání několika kapek denně vás ochrání možná lépe, než různé tablety. Propolis lze používat i v případě těžších onemocnění jako doplněk ke klasické léčbě, ale až po konzultaci s lékařem.
Recept na tinkturu z propolisu
Ingredience:
- cca 70-100 g propilisu
- asi 500 ml alkoholu (s obsahem alkoholu 40-60% např. vodka, slivovice)
Rozdrcený propolis (často se doporučuje dát jej do mrazáku, kde se stane křehkým a pak jej můžeme lépe roztlouct) vložíme do alkoholu. Macerujeme při pokojové teplotě ve vhodné na tmavém místě cca 2-3 týdny. Denně protřepeme. Poté ji scedíme přes síto (nemělo by být kovové) a vlijeme do vhodné tmavé nádoby s uzávěrem. Užíváme 1x denně 15 kapek.
Více informací: propolisová tinktura
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková