Rakytníkový sirup
Rakytník je vyšší dvouděložná rostlina z čeledi hlošinovité. Vyskytuje se v Evropě a Asii. U nás se pěstuje rakytník řešetlákový, který má jedlé plody kyselé chuti. Rakytník je opadavý, dvoudomý trnitý keř nebo strom. Listy rakytníku jsou celistvé, střídavé nebo přeslenité, řapíkaté. Květy jsou jednopohlavné, bezkorunné a uspořádané v květenstvích. Rozkvétají před olistěním. Samičí květy mají jediný semeník a jsou uspořádány v drobných hroznech. Plod je kulovitá až válcovitá peckovice. Plody obsahují velké množství vitamínu C a konzumují se buď syrové, nebo různým způsobem upravené. Z plodů rakytníku se za studena lisuje rakytníkový olej obsahující vitamíny A, B1, B2, B6, C, D, E a také beta karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli a důležité esenciální mastné kyseliny.
Využití a léčivé účinky rakytníku
Již v dřívějších dobách se rakytník často používal pro celkovou podporu imunity a obranu proti vzniku různých nemocí. Z výše uvedeného výčtu prospěšných látek, které rakytník obsahuje, je zřejmý jeho pozitivní vliv na obranyschopnost organizmu. Rakytník také velmi dobře působí na regeneraci pokožky, a proto se používá k výrobě kosmetiky. Rakytníkový olej se užívá při poškození kůže i sliznic. Příznivé účinky má také při léčbě kožních onemocnění (akné, alergie). Je možné ho doporučit do koupelí, kde zamezuje vysoušení pokožky a zlepšuje její kvalitu. Při vnitřním užívání má rakytník pozitivní vliv na činnost jater a slinivky, pomáhá při hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů, zlepšuje peristaltiku střev. Objeveny u něj byly také protinádorové účinky. Dále rakytník pomáhá chránit před oxidačním stresem, podporuje normální funkci kardiovaskulárního a trávicího systému. Uklidňuje a snižuje úzkost.
Recept na rakytníkový sirup
Ingredience:
- 2 kg plodů rakytníku (pár bobulek si nechejte na ozdobu)
- 1kg cukru krupice
- 1/2 lžičky kyseliny citronové
Omyté bobulky rakytníku rozdrtíme a propasírujeme do velké mísy pomocí jemného sítka a lžíce. Šťávu z plodů vymačkáme co nejvíce. Vylisovanou šťávu pak smícháme s cukrem a kyselinou citronovou a mícháme tak dlouho, než se rozpustí. Sirup nevaříme, ale ohříváme maximálně na 75 stupňů, aby se zachovaly všechny vitamíny a účinné látky. Nakonec vlijeme do vymytých lahví. Uchováváme v chladu a ve tmě, nebo v lednici. Sirup lze preventivně užívat každý den (1 lžička stačí) nebo jej jde využít na výrobu rakytníkové limonády.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková