Sirup z červené řepy
Řepa červená je dvouletá rostlina z čeledi laskavcovité, u které se konzumuje její podzemní část. Pochází ze Středomoří a ze severoafrického prostředí. Oblibu našla v Evropě, v Severní Americe a mnoha asijských zemích. Byla známá již ve starém Římě. Zde se využívala jako jídlo, ale především jako lék, a časem se rozšířila do celé Evropy.
Použití
Řepa našla uplatnění i v kuchyni. Vařená se přidává se do salátů se smetanou, majonézou, marinádou atd. Saláty s řepou jsou dobrou přílohou pečeného masa a minutek. Ke konzumaci se nejčastěji používá podzemní kořenová část. Ta se před jídlem často vaří nebo se konzumuje studená po uvaření jako salát, jak je zmíněno výše. Ale také zelené listy řepy se mohou konzumovat. Nejčastěji se připravují dušené nebo vařené.
Léčivé účinky červené řepy
Řepa má vysoký obsah betaninu, který zabraňuje kornatění tepen a podporuje funkci jater. Barvivo červené řepy má vliv na rozšiřování věnčitých tepen a zpevňuje stěny vlásečnic. Má také močopudné účinky, podporuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Dále napomáhá růstu buněk a opravuje jejich jádra a ze střev odstraňuje jedovaté látky. Neutralizuje a současně odstraňuje jedovaté látky, zejména v mozku.
Recept na sirup z červené řepy
Ingredience:
- 1,5 kg červené řepy
- 4 l vody
- 2,5 kg krystalového cukru
- 1 kyselina sorbová
- 1 kyselina citrónová
- 2 potravinářské příchutě (jahodová, višňová, malinová)
Řepu očistíme, oloupeme a nastrouháme na hrubo. Zalijeme 4 l vody a 30 minut vaříme. Poté scedíme, přidáme cukr a kyseliny a ke konci 2 potravinářské příchutě. Získáme tak asi 5,5 l sirupu, který je výborným přírodním lékem na kašel, angínu, nachlazení, a je vhodný také pro lidí trpící chudokrevností.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková