Sirup z echinacey
Echinacea je z čeledi hvězdicovitých a má české pojmenování Třapatka. Jedná se o trvalku dorůstající do výše až 140 cm. Bazální listy jsou řapíkaté a lodyžní listy vyrůstají střídavě a mají žlábkovité řapíky. Z lícní strany jsou někdy porostlé chlupy a mají 1 až 3 žilky.
Květy vyrůstají na konci lodyh jednotlivě. Disk květu mívá průměr do 4 cm a obsahuje až 300 oboupohlavných plodných květů s 5 korunními lístky, které bývají růžové, zelené, purpurově rudé nebo žluté. Obvodové neplodné květy mají korunní lístky tmavě fialové až světle růžové, bílé nebo žluté a většinou jich bývá 8 až 21. Kvete od června do září.
Účinky na zdraví
Třapatka nachová (Echinacea Purpurea) je indiánská léčivá rostlina. Nejvíce aktivních látek je obsaženo v kořeni. Echinacea napomáhá správné funkci dýchacích a močových cest a pozitivně působí na imunitní systém. Dále obsahuje např. polysacharidy, glykoproteiny, esenciální oleje a flavonoidy. Výzkum naznačuje, že nejúčinnější je kořen rostliny. V Německu byly schváleny léky z třapatky pro léčbu nachlazení, infekci horních cest dýchací a močových cest.
Potravinové doplňky s echinaceou se vyrábí ve formě tablet, čajů a tinktur. Jsou vhodné k léčbě nachlazení, kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny a také např. k léčbě popálenin, lupenky, bércových vředů, syfilidy atd.
Recept na sirup z Echinacey
Ingredience:
- 500 g medu
- 1/2 l voda
- 5 lžic květu echinacey (třapatky)
- 1 ks citronu
Čerstvé květy třapatky pokrájejte, budete potřebovat 5 velkých lžic. Květy krátce povařte v půl litru vody a nechte vychladnout přikryté. Ke květům přidejte šťávu z jednoho citronu, tekutý med a důkladně zamíchejte. Sirup z třapatky nechte v ploché nádobě na velmi slabém plameni zahustit do sirupové konzistence, pak už nevařte.
Sirup z třapatky podávejte po lžičce až třikrát denně. Sirup pomáhá v chřipkovém období, při alergiích, působí na všechny vnitřní orgány a působí také protinádorově.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková