Sirup z granátového jablka
Granátové jablko je aromatické ovoce, které má sladkokyselou chuť a je plodem granátovníku obecného. Granátovníky jsou menší stromy rostoucí především ve Středomoří. Granátové jablko je až 12 cm velká bobule. Pod její tvrdou, tlustou, slupkou se nachází šest až dvanáct pouzder, ve kterých jsou semena. Počet semen v jednom plodu je zpravidla více než 600. Granátová jablka obsahují asi 77% vody, vápník, fosfor, železo, hořčík a dále také velké množství sodíku, draslíku a cukrů. Z vitamínů jsou bohatě zastoupeny vitamíny B1, B2, B3 a C. Obsahují i 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin.
Účinky na zdraví
Granátové jablko je velice hodnotné ovoce, které pochází ze Středomoří. Je bohatým zdrojem minerálů, vitamínů a má vysoký obsah antioxidantů. Je tedy velmi silný antioxidant, vyrovnává kyselé prostředí v žaludku, čímž zlepšuje trávení. Posiluje správnou funkci imunitního systému. Upravuje vysoký krevní tlak a udržuje dobrý stav cév. Granátové jablko se také doporučuje ke zvýšení libida. Je vhodným doplňkem v období menopauzy a díky obsahu hořčíku, draslíku a sodíku je šťáva z granátového jablka vhodná pro sportovce, těžce pracující, osoby s horečkou a pracující v horku, kteří potem ztrácejí minerály. Jadérka a listy obsahují fytoestrogeny, které mají příznivý vliv na zdraví lidí všech věkových skupin. Fenolické látky obsažené ve šťávě působí proti některým střevním parazitům.
Recept na sirup z granátového jablka
Ingredience:
- 4 zralá granátová jablka;
- 1 l jablečné šťávy
- 3 lžíce škrobu
- 3 lžíce cukru
- 4 pupeny hřebíčku
- 1 polévková lžíce koriandru
- 1 lžička muškátového oříšku
Granátové jablko oloupejte. Zrna roztlučte a kompozici přefiltrujte, abyste získali čistou šťávu. Šťávu smíchejte s jablky. Tuto směs smíchejte na pomalém ohni. Přidejte koření a nechte odpařit asi 20-30% tekutiny. Poté nalijte tenký proud zředěného škrobu do vody, neustále míchejte, abyste zabránili vzniku hrudek. Hotový sirup nechte zchladit a pak naplňte do lahví.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková