Tinktura z hřebíčku
Hřebíček je v podstatě sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného. Využívá se ke kořenění potravin, rýže a masa. Díky svému výraznému aroma je také součástí mnoha aromatických směsí. Hlavní složkou silice hřebíčku je eugenol mající lokálně-anestetické a antiseptické účinky. Často se používá ve stomatologii. Hřebíček má nasládlou chuť, která často přechází do chutě hořké.
Léčivé účinky
Jak je již zmíněno výše, hřebíček působí mírně dráždivě, ale má desinfekční a místně znecitlivující účinky, a proto se používá v zubním lékařství. Je možné jej použít jako účinnou příměs do kloktadel. Silice tlumí citlivost i bolestivost zubního nervu, a také se hodí k potlačení bolesti zubního zánětu. Také se může přidávat do protirevmatických mastí. V případě podávání formou inhalace desinfikuje dýchací cesty a léčí průduškové záněty.
Tinktura z hřebíčku
Budete potřebovat:
- 5 - 7 g hřebíčku
- 200 ml vysokoprocentního alkoholu
Hřebíček vložte do menší uzavíratelné nádoby a zalijte čirým alkoholem. Pokud budete chtít, můžete pro ovonění použít i svitek skořice. Tinkturu nechte macerovat asi 3 týdny na tmavém místě. Každý den protřepejte. Potom přeceďte a skladujte ve tmavé, uzavíratelné láhvi. Hřebíčková tinktura výborně poslouží také jako ústní voda.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková