Bylinné tinktury a jejich využití

Tinktury jsou jedna z možností, jak využít extrakce účinných látek z léčivých bylin. Tento způsob zpracování bylin není nic nového, protože se používal již před stovkami let v zahradách klášterů a domácích zahrádkách. Postup výroby tinktury je jednoduchý. Bylinka se na určitou dobu naloží do tekutiny a po scezení zůstane jen tinktura plná léčivých látek. K tomuto účelu se nejčastěji používá líh, ale mohou se použít i rostlinné oleje nebo jablečný ocet. Ale výhoda použití lihu tkví v dokonalé konzervaci tinktury a ten také dokáže nejlépe absorbovat léčivé látky z bylin. 

Využití bylinných tinktur

Užívání tinktur je velmi jednoduché. Tinkturu můžeme nanést přímo pod jazyk pro dosažení okamžitého účinku např. u povzbuzujících či uklidňujících bylin. Tinkturu můžeme také nakapat do sklenice s vodou a vypít. Tinktury se zpravidla užívají 2-3 krát denně v množství 20 kapek. U velkého množství bylin, které například detoxikují organismus nebo posilují imunitu, se účinek projeví až za několik týdnů. I přesto, že tinktury obsahují alkohol, doporučují se i těhotným a kojícím ženám, protože aplikace lihové tinktury se obsahem alkoholu přibližně rovná konzumaci přezrálého banánu.

Tinktury vyráběné firmami jsou jednak bylinné a označují se kódem „T“. Dávkování mají určené na lahvičkách, přičemž je nutné se vždy tohoto dávkování držet. Další tinktury jsou vyrobené z pupenů a jsou označeny kódem „P“. Zde se dávkování stanovuje podle hmotnosti toho, kdo výtažky užívá. Například když je hmotnost 60 kg, je to 60 kapek na den, tak se tato dávka rozdělí na dvě nebo tři dílčí, což je 20kapek 3xdenně nebo 30 kapek 2x denně. Dalšími výrobky jsou výtažky obohacené o betaglukan a jsou označeny kódy „TG“ - bylinné výtažky s betaglukanem, nebo „PG“ - pupenové výtažky s betaglukanem. Posledními produkty jsou bylinné a pupenové výtažky s energií včelího biopole „TB“ nebo „PB“. Tyto výtažky jsou jen v období aktivity včel a jejich navýšená účinnost o včelí biopole platí po dobu 3 měsíců. Byliny i pupeny jsou sbírané v ekologicky čistém prostředí a zdravotní nezávadnost každé tinktury potvrzuje ministerstvo zdravotnictví. 

Tyto základní věci je nutné znát pro další postup užívání výtažků v tzv. kúrách. Ty se skládají z několika bylinných a pupenových výtažků. Nejprve jsou seřazeny bylinné a potom pupenové. Bylinné výtažky „T“ lze užívat současně a k nim se přidá jeden pupenový „P“ výtažek. Lahvičky protřepeme a můžeme buď dávkovat jednu po druhé a zapít vodou nebo je možné nakapat obě dvě naráz do 20ml vlažnější vody nebo čaje a nechat chvíli odstát. Poté podržet chvilku v ústech a spolknout. Pokud někomu vadí přítomnost lihu v tinktuře, kape do vody vždy. Tinktury se užívají buď půl hodiny před jídlem, nebo hodinu po jídle. S výtažky se dají užívat i léky, stačí si nechat mezi užitím výtažků a léků půl hodiny nějaký odstup. Tyto extrakty (výtažky) ale rozhodně nahrazují klasickou léčbu, užívají se pouze jako doplněk stravy. 

Kúra obsahuje zpravidla nejvíce šest lahviček a končí postupným využitím úplně všech, což znamená, že když vám dojde bylinný výtažek dříve než všechny pupenové, pokračujete bez této bylinné kúry dále. Kúra je na užívání po dobu 3-4 týdnů. Po jejím využití je možné začít další kůrou, a sice ještě jednou ve stejném složení nebo se složení může změnit dle aktuálního zdravotního stavu.

U každého to funguje jinak, je to tedy individuální a při potížích trvajících delší dobu je nutné užívat co možná nejdéle a mezi kúrami dělat přestávky. Přestávka se dělá minimálně 14 dnů po využití druhé kúry, avšak nejsou-li žádné vážnější problémy, dá se přestávka udělat delší. Výtažky jsou pouze doplňky stravy a jejich účinky jsou především na fyziologické úrovni, čistí, harmonizují, posilují a užívají se hlavně jako prevence, což je třeba si uvědomit. Zdraví bychom si měli uchovávat a o organismus pečovat zevnitř tak jak o něj pečujeme zvenku. Velkou výhodou tinktury je její připravenost k okamžitému použití. V lihu obsaženém v tinktuře se rozpustí všechny účinné látky. Některé byliny se jen ve vodě nerozpouštějí. Zde je třeba si také uvědomit, že tinktura je mnohem silnější než čaj a její užívání je po kapkách. Běžná dávka tinktury činí 20-25 kapek, v některých případech až 35 kapek, které se užívají většinou 3x denně.

Skladování a doba spotřeby tinktur

Tinktury by měly být uskladněné na suchém, temném a chladném místě. V žádném případě neskladuje tinktury v kuchyni poblíž varné desky nebo trouby. Tady by totiž mohlo dojít k zahřátí a tím k znehodnocení tinktury. Ideálně se tinktury uchovávají ve velkých skleněných zavařovačkách, které si popíšete, abyste měli přehled, co máte v zásobě. Pokud jde o dobu skladování tinktur, tak mohou být teoreticky uskladněny neomezeně dlouho, a to díky přítomnosti lihu jako konzervantu. Avšak jestliže si chcete být úplně jistí, pak dodržuje doporučené datum spotřeby uvedené na výrobku.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat