Čistec rolní

Vědecké jméno: Stachys arvensis (L.) L.
Říše: Plantae
Třída: Magnoliopsida
Řád: Lamiales
Čeleď: Lamiaceae

Čistec rolní (Stachys arvensis) je drobná jednoletka z čeledi hluchavkovitých. V české květeně je tzv. archeotypem, což je rostlina, která byla na současné české území zavlečena před začátkem novověku, tj. do konce 15. století. V současnosti je však vážně ohrožena vyhynutím.

Historie

Historie používání čistece rolního v tradiční medicíně sahá až do starověku. Bylina byla hojně využívána k léčbě ran a vředů, což bylo její hlavní uplatnění. Lidoví léčitelé ji používali také k léčbě respiračních onemocnění a trávicích potíží. V některých oblastech byla rostlina považována za prostředek proti zlým duchům a nosila se jako amulet pro ochranu před nemocemi.

Popis

Jedná se o jednoletou bylinu dorůstající obvykle jen do výšky 10–30 cm. Její lodyha je jednoduchá nebo chudě větvená a může i přímá, poléhavá nebo vystoupavá a chlupatá, Vyrůstají na ní krátce řapíkaté, podlouhle vejčité a po obou stranách ochlupené listy. Zatímco děložní lístky jsou okrouhlé a na bázi téměř vodorovně zakončené, pravé listy jsou hluboce vykrojené a vejčité. Květy jsou oboupohlavné a uspořádané do nepravidelných lichopřeslenů a mají fialový nádech. Květy rozkvétají brzy v létě a kvetou až do září. Opylovány jsou hmyzem, avšak může docházet i k samoopylení. Každá rostlina vytváří až 200 tmavě hnědých vejčitých semen a plodem je široce vejčitá až kulovitá tvrdka.

Výskyt

Čistec rolní preferuje světlá místa na vlhkých, převážně hlinitých nebo i na hlinitopísčitých půdách. Celkovým areálem výskytu je západní, střední a jižní Evropa, na severovýchodě oblasti až po jižní Skandinávii a Karélii. Vyrůstá i ve Středomoří, v severozápadní Africe, na Blízkém východě a v Malé Asii.

Užívané části

Z čistece rolního se používá především nadzemní část rostliny, tedy nať, která se sbírá v době květu. V některých případech se používají i kořeny, zejména pro výrobu mastí na hojení ran a léčbu kožních problémů.

Účinné látky

  • Třísloviny
  • Hořčiny
  • Saponiny
  • Flavonoidy
  • Organické kyseliny
  • Silice

Zdravotní účinky

Díky látkám, které čistec obsahuje, disponuje antiseptickými vlastnostmi, kterými působí proti krvácení, podporuje hojení a využívá se i k léčbě průjmů. S ohledem na tradiční farmacii se na čistec pohlíží jako na univerzální prostředek proti velké skupině nemocí. Účinkuje i jako mírné kardiotonikum a velmi dobře funguje ve směsích s mátou, rozmarýnem nebo saturejkou. Přispívá ke snížení vysokého krevního tlaku a tlumí i krvácení. Obzvláště vhodný je při gynekologických potížích (silná menstruace, nízký tonus dělohy).

  • Protizánětlivé a hojivé účinky
  • Podpora trávení a zmírnění žaludečních obtíží
  • Uklidňující vliv na nervový systém
  • Úleva při bolestech kloubů a svalů
  • Antibakteriální a antivirové vlastnosti
  • Podpora dýchacího systému a léčba kašle

Sběr

Nadzemní část rostliny se sbírá v době květu, tedy od června do září. Sbírá se celá nať, kterou je třeba sušit na stinném a dobře větraném místě, aby si zachovala své léčivé vlastnosti. Kořeny se sbírají na podzim, kdy mají nejvyšší obsah účinných látek. Sušené části rostliny je třeba uchovávat na suchém místě, chráněné před světlem a vlhkostí.

Zajímavosti

Čistec rolní má v lidové tradici zajímavé postavení. V některých kulturách se věřilo, že jeho výrazná myšinová vůně odpuzuje zlé duchy, proto se rostlina často zavěšovala do obydlí jako ochranný amulet. V některých regionech Evropy se z čistece připravovaly ochranné věnce, které se věšely nad vchody domů pro zajištění ochrany rodiny před nemocemi.

Rostlina je známá také svou schopností přilákat včely a motýly, což z ní činí oblíbenou rostlinu v přírodních zahradách. V minulosti se čistec rolní používal také jako náhražka tabáku, protože jeho listy lze sušit a kouřit. Dnes je čistec spíše pozapomenutou bylinou, i když jeho léčivé vlastnosti rozhodně stojí za pozornost.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat