Lichořeřišnicový sirup
Lichořeřišnice je jednoletá bylina z čeledi lichořeřišnicovitých. Jedná se o dužnatou bylinu. Lodyha je plazivá, až 5 m dlouhá. Jednoduché listy vyrůstají střídavě a jsou bez palistů. Pletivo této rostliny obsahuje myrosin. Květy lichořeřišnice jsou velké, oboupohlavné, souměrné a vyrůstají na dlouhých stopkách. V květu je 8 volných tyčinek, semeník s anatropními vajíčky a čnělky se třemi bliznami. Kalich květu je nápadně zbarvený, seskládaný z 5 lístků. Bývají žluté, oranžové, červené nebo různě kombinované. Požívat se dá celá bylina, využívá se i čerstvá šťáva lichořeřišnice, např. v kapkách, ale také čerstvá nebo sušená semena, květy a listy.
Zdravotní účinky lichořeřišnice
Jedná se o rostlinu, která má celou škálu látek s bakteriostatickými a insekticidními účinky. V lidovém léčitelství se používá k léčbě onemocnění ledvin, močového měchýře a dýchacích cest. Je vhodná také k léčbě různých defektů kůže. Lichořeřišnice je přírodním antibiotikem, používá se při salmonele, streptokokových infekcích, při padání vlasů a proti lupům. V Jižní Americe již po staletí znali léčivé účinky lichořeřišnice a používali ji jako antibakteriální činidlo. Nejčastěji ji domorodci používali ve formě obkladu, přikládali ji k ranám a připravovali z ní infuze na vnitřní infekce. V herbářích je lichořeřišnice popisována jako „rostlinné antibiotikum“, které se používá především v oblasti urogenitálního a dýchacího aparátu (akutní i chronické záněty). Přípravek z lichořeřišnice také slouží k posílení správné činnosti močového aparátu.
Recept na lichořeřišnicový sirup
Výroba klasického lichořeřišnicového sirupu bohužel není v domácích podmínkách snadná, a proto se tato bylinka připravuje nejčastěji jako nápoj nebo čaj. Recept na něj vám přinášíme níže.
Recept na lichořeřišnicový čaj
Návod:
Jednu vrchovatou lžičku nasekaných sušených květů této byliny vložte do větší misky nebo hrnku. Pak zalijte šálkem horké vody. Nechte louhovat 10 minut a poté přeceďte. K hojení ran neb při zánětu močového měchýře se tento čaj pije 3x denně.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková