Rýmovník citronový
Rýmovník citronový je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Využívá se především pro své protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti a také při rýmě. Je také známý pod názvy molice nebo moud, kubánské oregano, mexický a řecký eukalypt. Obsahuje silice s intenzivní citrónovou vůní. Pochází z oblasti východní Afriky. Má oválné zoubkované aromatické listy, ale jejich vůně se uvolňuje až po jejich rozdrcení. Kvete na konci léta a jeho květy jsou bíle až růžově zbarvené. Rýmovník citronový dorůstá do výšky jednoho metru. Roste na na mnoha místech od mírného až po tropické pásmo. Ideální jsou pro něj denní teploty od 22 do 28 °C, ale dobře snáší také teploty v rozmezí 10 až 36 °C.
Zdravotní účinky rýmovníku
Rýmovník citronový je hojně pěstován v Indii, kde se používá k léčbě nachlazení, rýmy, při bolestech krku a hlavy, kašle, při horečce, kožních onemocněních a mnoha dalších neduhů. Má vynikající antioxidační účinky, je tedy možné ho použít k detoxikaci. Velmi dobře také pomáhá při vysokém krevním tlaku, problémech s trávením či ledvinami. Působí také proti stresu a psychickým potížím. Obsahuje účinné látky, mezi které patří vonné silice (voní jako eukalyptus), omega-6 mastné kyseliny, vitamín K, A a C. Užívají se listy, které můžeme rozdrtit např. do čaje nebo je žvýkat. Také inhalace mají stejné účinky, listy stačí jen rozlomit a rozmačkat a pak vdechovat příjemnou vůni. Tato bylinka se dává do ložnic astmatiků, aby se jim lépe dýchalo.
Využití
Citronový rýmovník se pěstuje jako přenosná nebo pokojová rostlina, kterou v říjnu odnášíme do světlých prostor s teplotou 8-12°C. Během léta vytváří krásné trsy s velkými světlezelenými listy a pěstuje se na zahradě na slunném stanovišti v propustné, sušší půdě. Listy obsahují silice, které odpuzují mouchy, komáry, mšice a jiné škůdce. Tato rostlina se hodí do ložnic, dětských pokojů a obýváků. Rýmovník je celkem nenáročná bylina mající rozšířené použití – od repelentu až po koření v kuchyni.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková