Aloe pravá
Vědecké jméno: | Aloe barbadensis Mill. |
Říše: | Plantae |
Třída: | Liliopsida |
Řád: | Asparagales |
Čeleď: | Asphodelaceae |
Lidové názvy: | aloe vera, aloe, pouštní zázrak, pramen života a věčného mládí |
Hrubolistá, stálezelená rostlina bez kmene s dceřinými růžicemi. Listy až 60 cm dlouhé, modrozelené, často načervenalé, na okrajích ostnaté, na obou stranách hladké. Květní stvol je vysoký až 0,9 m, jednoduchý, nebo s 2 - 3 vedlejšími větvemi. Žluté květy měří až 3 cm a vyčnívají z nich tyčinky 3 - 4 mm. Ve vnitřní dužině listu je průhledná, polotekutá šťáva, tzv. gel.
Výskyt
Pravlastí aloe je severovýchodní Afrika a Arabský poloostrov. Dnes je rozšířena po celém světě, převážně v teplém a sušším podnebí.
Sběr Aloe
Nejvíce využívané jsou listy Aloe. Účinné látky v nichž jsou obsaženy vitaminy (A, B, C, E) minerály (draslík, fosfor, mangan, měď, vápník, zinek), aminokyseliny, enzymy, esenciální mastné kyseliny a polysacharidy.
Využití
Po příčném řezu listu vytékají z dužnaté části dva druhy šťáv: žlutozelená z povrchové části, obsahující aloin a bezbarvá, tzv. gel, který má zklidňující a hydratační účinky. Během průmyslového zpracování se šťávy od sebe oddělují, aby se odstranil projímavý účinek obsahových látek z povrchové části listů. Aloe je používána v tradiční čínské, japonské, ruské, africké a indické etnomedicíne. Gel se používá v kosmetice do výrobků podporujících regeneraci pokožky, ran, ochranných prostředků před UV paprsky je součástí mýdel, krémů a pod.
Aloe má protizánětlivé účinky, působí antibakteriálně a jako antivirotikum, antimykotikum. Pozitivně ovlivňuje hojení ran, popálenin způsobených vysokou teplotou, slunečním zářením, chladem (omrzliny), rentgenovým zářením, léčí infekce ústní dutiny, afty a záněty.
Existují studie, které ukázaly, že aloe stimuluje imunitu, nastoluje v organismu acidobazickou rovnováhu a zregenerúva střevní mikroflóru. Pomáhá při zácpě díky vysokému podílu vlákniny.
Aloe se používá také jako projímadlo. U nápojů s obsahem aloe jsou ty zbaveny tohoto působení. Jinak nejsou známy žádné kontraindikace. V obchodech se Aloe prodává jako potravina, ne jako léčivo. Účinek je sporný a dosud nebyl potvrzen vědeckými výzkumy. Existuje také Aloe ozbrojená, rostlina podobná vlastnostmi a vzezřením, jejíž kontraindikacemi jsou těhotenství, kojení, či choroby ledvin.
Zajímavost
Aloe veraTáto rostlina se dá pěstovat jako rostlina první pomoci na okenní parapetu. Stačí jen v případě potřeby odříznout čerstvý list a jeho šťávou potřeme ranku, či popáleninu. Aloe vyžaduje místnost orientovanou na jih, teplota by měla být konstantní, během léta kolem 25 st. Celsia. Nesnáší však přímé slunce, či průvan. Pro růst potřebuje lehkou a propustnou půdu složenou z kompostu, písku a rašeliny v poměru 1: 1: 1. Během vegetace se zalévá vodou 1x týdně a je vhodné hnojit ji alespoň 1 x do měsíce speciálním hnojivem s obsahem minerálů. Patří mezi nejstarší léčivé rostliny vůbec. Již ve Starém Egyptě se používala na regenerační či omlazující kúry. V její léčivou sílu věřili královny Kleopatra, Nefertiti, zda mořeplavec Kolumbus a myslitel Gándhí.
Všechno je na něco, jen Aloe je na všechno.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková