Bazalka vonná
Vědecké jméno: | Ocimum basilicum L. |
Říše: | Plantae |
Třída: | Magnoliopsida |
Řád: | Lamiales |
Čeleď: | Lamiaceae |
Lidové názvy: | bazalika, štubrík, bazalička |
Bazalka vonná (Ocimum basilicum), známá také pod lidovými názvy bazalka obecná, bazalička či svatá bylina, je aromatická jednoletá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Pochází pravděpodobně z tropické Asie a je jednou z nejrozšířenějších bylin na světě, známá především jako oblíbené koření v kuchyni. Bazalka se pěstuje pro své vonné listy, které mají široké využití jak v kulinářství, tak v tradičním léčitelství. V náboženském kontextu byla v minulosti považována za posvátnou rostlinu, odtud pochází i její latinský název, který znamená "královská bylina."
Historie
Historie bazalky sahá tisíce let zpět. Její původ se pravděpodobně nachází v Indii, kde byla používána v ájurvédské medicíně jako léčivá rostlina. Odtud se rozšířila do starověkého Egypta, kde hrála důležitou roli v pohřebních rituálech a byla vkládána do hrobek faraonů. V antickém Řecku a Římě byla bazalka ceněna nejen jako koření, ale i pro své léčivé vlastnosti. Postupně se dostala do Evropy, kde získala popularitu především v italské kuchyni. V současnosti je bazalka pěstována a používána po celém světě.
Popis
Je to jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až 40cm. Na stonku se nacházejí listy ve vejcovytém tvaru. Jsou na okrajích mírně zubaté a jasně zelené. Navrcholu stonku je lodyha, která bohatě kvete malými bílími květy. Můžeme vidět i narůžovělé květy. Byla vyšlechtěna spousta dalších tzv. kultivarů, které se podobají právě bazalce vonné.
Výskyt
Bazalku znali už ve starověku. Do Evropy byla přivezena jako koření a to někdy kolem 16. století. V ČR je pouze pěstována. Málo kdy zplaňuje.
Kvete
Od června do září. Lidé si ji ale často pěstují doma v květínáčích a zde může kvést i déle.
Sběr bazalky
Můžeme sbírat celou bylinu. Vhodnější je ustřihnout ji kousek nad prvními listy. Podrazí znovu a tak docílíme i dvou sklizní během jednoho roku. Sbíráme list i květ. Necháme usušit ve stínu do teploty 40 stupňů. Bazalka obsahuje třísloviny, bazalkový kafr a silice.
Užívané části
Hlavní užívanou částí bazalky jsou její listy, které se sbírají čerstvé nebo sušené. Listy se mohou sklízet opakovaně během vegetačního období. Květy a semena bazalky se rovněž používají, a to především v tradiční medicíně.
Účinné látky
- Esenciální oleje (eugenol, linalool, cineol)
- Třísloviny
- Flavonoidy
- Polyfenoly
- Vitaminy (A, C, K)
- Minerály (vápník, železo, hořčík)
Účinky bazalky vonné
Bazalka vonná má mnoho prokázaných účinků:
- Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti
- Antibakteriální a antivirové účinky
- Podpora trávení a zmírnění plynatosti
- Zklidnění nervové soustavy a snížení stresu
- Snížení hladiny cholesterolu a podpora zdraví srdce
- Zlepšení imunity díky vysokému obsahu antioxidantů
Použití
Bazalku známe převážně jako koření do polévek, na maso i k rybě. Můžeme ji ale přidávat i do omáček a také do salátů. Bazalka v sobě obsahuje silice, které lze použít i jako přísada k výrobě parfémů. Doma nám poslouží právě jako koření. Podporuje žaludeční činnost - chuť k jídlu. Snižuje nadýmání a působí protizánětlivě. Bazalka léčí afty v ústní dutině a taky podporuje tvorbu mateřského mléka. Má zklidňující účinky, proto je hojně využívána při depresích, nespavosti a migrénách. Nejvhodnější k užívání je právě nálev. Čerstvou bazalku spaříme a necháme luhovat 10min pak přecedíme a užíváme po několik dnů aby se dostavili účinky.
Nežádoucí účinky
Bazalka vonná je obecně považována za bezpečnou bylinu, avšak její nadměrné užívání může vést k mírným zažívacím obtížím nebo alergickým reakcím. Těhotné a kojící ženy by měly užívání bazalky konzultovat s lékařem, zejména ve formě koncentrovaných olejů. Při dlouhodobém užívání velkých dávek může dojít k podráždění sliznic, a proto je třeba dodržovat doporučené dávkování.
Zajímavosti
Bazalka vonná má v různých kulturách symbolický význam. V Indii je spojována s bohem Višnu a je považována za posvátnou bylinu. V některých částech světa se bazalka nosívala jako ochranný amulet, který měl chránit nositele před zlými duchy. Ve středověké Evropě se věřilo, že bazalka přináší štěstí a lásku, a byla proto často součástí různých rituálů.
Jednou z nejznámějších kulinářských specialit, která využívá bazalku, je pesto, tradiční italská omáčka pocházející z Ligurie. Pesto se připravuje z čerstvých bazalkových listů, olivového oleje, česneku, piniových oříšků a parmazánu. Tato omáčka je dnes oblíbená po celém světě.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková