Chmel otáčivý

Vědecké jméno: Humulus lupulus L.
Říše: Plantae
Třída: Magnoliopsida
Řád: Rosales
Čeleď: Cannabaceae

Chmel otáčivý, známý pod latinským názvem Humulus lupulus, je vytrvalá popínavá rostlina patřící do čeledi konopovitých (Cannabaceae). V češtině se často používá také lidový název „chmel“. Jeho charakteristickým znakem jsou kuželovité šištice, které se používají především v pivovarnictví k dochucení piva a jeho konzervaci. Chmel je rovněž ceněn pro své léčivé účinky, zejména v tradiční medicíně, kde se používá k podpoře spánku a zmírnění stresu.

Historie

Historie chmelu sahá až do starověku, kdy byl používán jako přísada do piva v Německu a dalších evropských zemích. První zmínky o chmelu jako o přísadě do piva pocházejí z 9. století. Předtím se do piva používaly různé bylinky a koření, ale chmel brzy získal na popularitě díky svým konzervačním vlastnostem a výrazné chuti. V 16. století se chmel stal standardní přísadou pro výrobu piva v celé Evropě. Dnes je chmel pěstován ve velkém měřítku v mnoha zemích světa, včetně České republiky, která je jedním z největších producentů chmelu v Evropě.

Liana dorůstá do výšky 10 metrů. Vytrvalá dvoudomá ovíjivá bylina s upevňovacími úponky. Listy jsou vstřícné, se srdcovitou bází, hluboce trojlaločné až pětilaločné. Při dozrávání se listy květenství zvětší a tvoří šišky. Dosahuje stáří až 30 let.

Výskyt

Pěstuje se v Chmelnicích založených v teplejších oblastech, bez větru a se slunečním počasím v období, kdy chmel dozrává. Daří se mu na vápenité, dobře propustné a humusem zásobené půdě. Rozmnožujeme ho většinou vegetativně, ale jen rostliny s pístkové květinami, přičemž samčí exempláře ničíme, aby nenastalo opylení, neboť šištice se plody znehodnocují. U nás je šlechtěn ve více odrůdách.

Sběr chmelu

Sbíráme (češeme) chmelové šištice v příhodném období (koncem srpna a začátkem září) jen z pěstovaných kusů. Pokud nemáme k dispozici chmel přímo z chmelnice, je lepší si ho koupit v lékárně.

Užívané části

Užívané části chmelu zahrnují zejména samičí šištice, které se sklízí na konci léta, obvykle od července do srpna. Dále se používají také listy a výhonky, které obsahují další aktivní látky.

Účinné látky

Chmel otáčivý obsahuje několik důležitých účinných látek, které přispívají k jeho léčebným a aromatickým vlastnostem. Mezi hlavní účinné látky patří:

  • Hořké kyseliny: např. humulon a lupulon, které přispívají k hořké chuti piva a mají antibakteriální účinky.
  • Flavonoidy: jako např. quercetin a kaempferol, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
  • Esenciální oleje: přispívají k charakteristické chuti a vůni chmelu.
  • Phytoestrogeny: látky, které mohou ovlivnit hormonální rovnováhu v těle.

Účinky chmelu otáčivého

Chmel otáčivý má různé prokázané účinky na zdraví, mezi které patří:

  • Podpora spánku a zmírnění insomnie
  • Uklidňující účinky na nervovou soustavu
  • Pomoc při zažívacích problémech a nadýmání
  • Antibakteriální a protizánětlivé účinky
  • Podpora zdraví kardiovaskulárního systému

Využití

V praxi se využívá zejména sedativní účinek drogy při nervové podrážděnosti, neklidu, nespavosti, migréně, stavech napětí a vyčerpání. Je proto vhodné si před spaním udělat chmelový čaj.
Hořčiny napomáhají i vylučování žaludeční šťávy.
Má i bakteriostatické účinky.
Ženám pomáhá upravovat menstruační cyklus.

Na onemocnění kůže a vlasů, pro venkovní použití ve formě záparu: 10 minut, 4 polévkové lžíce na litr vroucí vody, proplachujeme postižená místa.

Jako základní surovina při výrobě PIVA - proto se šištice používají zejména v pivovarnictví. Tvrzení některých autorů, že divoký chmel je nepoužitelný, platí možná v pivovarnictví, ale pro léčebnou praxi se osvědčuje. Působí sice méně razantně, ale zato spolehlivě.

V běžných terapeutických dávkách nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Užívání vyšších dávek se nedoporučuje. Plesnivé šištice zapříčiňují otravu. Fytofarmaka s obsahem chmele jsou nevhodné pro těhotné a kojící ženy.

Zajímavosti

Chmel otáčivý má bohatou historii nejen v oblasti pivovarnictví, ale také v lidovém léčitelství. Jeho kultivace je náročná a vyžaduje specifické klimatické a půdní podmínky. V Čechách se nachází řada chmelařských oblastí, které jsou známé pro svou kvalitu a rozmanitost chmelu. Kromě pivovarnictví je chmel také předmětem vědeckého zkoumání, a to jak pro své léčivé účinky, tak pro jeho potenciální využití v potravinářství a farmacii.

Vedlejším účinkem dlouhodobého pití piva u mužů je i zvětšení prsních žláz, což je také způsobeno účinky chmele. Navíc odborníci zařadili chmel mezi přírodní prostředky, které dokáží ochránit člověka před rakovinou, a to zejména rakovinou prsu, prostaty a děložní sliznice.

Receptury

  • Čaj z chmelových šištic: Na přípravu čaje použijte 1-2 čajové lžičky sušených šištic chmelu, přelijte vroucí vodou a nechte louhovat 10-15 minut. Tento čaj je vhodný k uvolnění a zklidnění před spaním.
  • Tinktura z chmelových šištic: Čerstvé šištice chmelu se nakrájejí na kousky a macerují v alkoholu (např. vodka) po dobu 2-4 týdnů. Užívá se 10-20 kapek denně pro zklidnění a podporu spánku.

Domácí bylinkový polštářek             

Chmelové šištice pokapejte alkoholem, přidejte sušenou mátu, levanduli, doušku materiál, růžové lupínky nebo heřmánek a tuto směs vložte do plátěného sáčku. Pytlík si položte na polštář k hlavě, zaručí vám tak dobrý spánek.

Chmel otáčivý je fascinující rostlina s bohatými tradicemi a širokým spektrem využití, ať už v gastronomii nebo v léčitelství. Jeho unikátní vlastnosti a historie z něj činí důležitou součást jak české kultury, tak tradiční medicíny.

 

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat