Česnek kuchyňský

Vědecké jméno: Allium sativum L.
Říše: Plantae
Třída: Liliopsida
Řád: Asparagales
Čeleď: Amaryllidaceae

Česnek kuchyňský je známá vytrvalá bylina, vysoká 30 až 80 cm, která má v zemi cibuli, složenou z pazúrkovitých pacibuliek - stroužků, zabalených do bělavých slupek. Z cibule vyrůstá oblá os, až do poloviny řídce porostlá žilavými plochými listy. Okolík bělavých květů bývá obalený dlouhým blanitým toulcem. Okolíky mají kromě květin i rozmnožovací cibulky. Česnek má velmi výraznou vůni.

Historie

Česnek má dlouhou historii používání, která sahá tisíce let zpět. Ve starověkém Egyptě se česnek používal nejen jako potravina, ale také jako součást rituálů a léčebných postupů. Byl nalezen v hrobkách faraonů a zmiňován na staroegyptských papyrech. V antickém Řecku a Římě byl česnek používán pro zlepšení fyzické kondice a ochranu proti nemocem. Středověká Evropa česnek využívala proti moru a jiným infekčním chorobám. V moderní době si česnek upevnil své místo v medicíně i gastronomii po celém světě.

Výskyt

Pěstuje se na zahradách i na rolích. Česnek se může pěstovat celoročně, z jarní i podzimní výsadby. Abychom si zajistili pravidelnou zásobu čerstvého česneku, je dobré myslet i na jeho jarní výsadbu. Při jeho správném skladování ho budeme mít po ruce po celý rok.

Sběr česneku

Česnek se sklízí za suchého slunečného počasí. Se sběrem jarního česneku začínáme tehdy, když rostliny postupně zežloutnou, měknou v krčku a začínají se ohýbat k zemi. Cibule se vykopávají rýčem nebo rycími vidlemi. Sklizené cibule necháme zaschnout a po zaschnutí jemně rukou očistíme od hlíny, hrubých šupin i listů.

Česnek je bohatý na těkavé oleje, stopové prvky, minerální soli a vitamíny A, B1, B2, PP a C.

Užívané části

Hlavní užívanou částí česneku kuchyňského je jeho cibule (hlava) skládající se z jednotlivých stroužků. Cibule se používá čerstvá, sušená nebo jako součást extraktů a olejů. Méně časté je užívání listů a květů, i když i tyto části mohou najít uplatnění v kuchyni nebo tradiční medicíně.

Účinné látky

Česnek obsahuje řadu účinných látek, z nichž nejvýznamnější jsou:

  • Alicin
  • Saponiny
  • Flavonoidy
  • Vitaminy (C, B6)
  • Minerální látky (selen, vápník, železo, fosfor)

Účinky česneku kuchyňského

Česnek kuchyňský má prokazatelné účinky na zdraví, které byly doloženy nejen v tradiční medicíně, ale i v moderním výzkumu. Mezi tyto účinky patří:

  • Antibakteriální a antivirové vlastnosti
  • Podpora imunitního systému
  • Snížení krevního tlaku
  • Zlepšení trávení
  • Snížení hladiny cholesterolu v krvi
  • Ochrana před oxidačním stresem
  • Prevence rakoviny, zejména žaludku a tlustého střeva
  • Detoxikační účinky, včetně ochrany proti těžkým kovům

Využití

Česnek je po celém světě velmi rozšířený jako léčivo i jako koření. Působí jako antiseptikum, hypotonikum, digestivum a metabolikum. Má silné antibakteriální účinky, chrání před infekcemi, pomáhá odstranit hleny a snižuje krevní tlak. Ulevuje také při horečce spojené s rýmou a chřipkou. Používá se v jídlech, odvarech a zálivkách. Pro vnější použití se česnek rozdrtí na mazlavou hmotu a aplikuje se na bolestivá místa při ischiasu, lumbagu nebo zánětu nervů, případně se přikládá vlhký zábal na kuří oka či bradavice. Odvar je účinný proti střevním parazitům a pomáhá je vyloučit z těla. Česnekový extrakt tvoří základ mnoha farmaceutických výrobků. Nedoporučuje se užívat česnek při nízkém krevním tlaku, kožních chorobách, podráždění žaludku a střev, při onemocněních jater a v těhotenství.

Sběr

Česnek kuchyňský se sklízí, jakmile listy začnou žloutnout a vadnout, obvykle na konci léta. Cibule se vytáhnou ze země, očistí a nechají se vyschnout na slunném a vzdušném místě, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Správně uskladněný česnek vydrží i několik měsíců.

Zajímavosti

Česnek se v průběhu historie těšil pověsti nejen jako léčivá rostlina, ale také jako ochranný prostředek proti zlým duchům a upírům. V mnoha kulturách byl česnek používán v rituálech na ochranu před zlem. Například ve středověké Evropě se věřilo, že zavěšení česneku na dveře domu chrání před nemocemi a démony. Ve starověkém Římě byl česnek považován za talisman štěstí pro vojáky. Moderní výzkum také ukazuje, že česnek má potenciál snižovat riziko některých typů rakoviny, což z něj činí velmi významnou rostlinu nejen v oblasti výživy, ale i zdraví.

Receptury

Česneková tinktura

  1. Rozdrťte 100 g česneku a zalijte 250 ml alkoholu.
  2. Nechte macerovat 10 dní na temném místě a občas protřepte.
  3. Poté přeceďte a užívejte 10 kapek denně.

Česnekový sirup proti kašli

  1. Smíchejte 5 stroužků česneku s 200 g medu.
  2. Nechte odležet 24 hodin a užívejte lžičku při kašli.

Česnek je nejen významnou součástí naší kuchyně, ale také mocným nástrojem tradiční i moderní medicíny, jehož účinky jsou široce uznávané a prokázané.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat