Jmelí bílé

Vědecké jméno: Viscum album L.
Říše: Plantae
Třída: Magnoliopsida
Řád: Santalales
Čeleď: Viscaceae
Lidové názvy: gemal, amala, dubové mejlí, gmejl, jemela bílá, jemola, lepiňák, mejlí, mýlí, omejlí, svaté dřevo kříže

Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelená poloparazitická rostlina z čeledi santalovitých (Santalaceae), známá pro své léčivé účinky a symboliku v lidových tradicích. Roste na větvích stromů, kde vytváří husté, kulaté keříky. V Evropě a Severní Americe je jmelí oblíbenou dekorací zejména v období Vánoc, a díky svým vlastnostem se stalo důležitou součástí lidového léčitelství.

Historie

Jmelí bylo ceněno již v antických kulturách, kdy bylo považováno za symbol plodnosti, zdraví a dlouhověkosti. Ve starověkém Římě a Řecku se používalo k ochraně proti zlým duchům. Keltské kmeny považovaly jmelí za posvátné a spojovaly jej s magií a mystikou. Druidové jej sbírali pouze za určitých podmínek a věřili, že dokáže ochránit před nemocemi i nepřátelskými silami. Tradice přinést do domu jmelí, aby přineslo štěstí a ochranu, se rozšířila i do dalších evropských zemí.

Výskyt

Jmelí bílé roste především na listnatých a jehličnatých stromech v mírném pásmu Evropy a Asie. Obvykle se přichytí na stromech jako jsou lípy, topoly, jabloně, borovice nebo duby. Jeho přítomnost lze pozorovat zejména na podzim a v zimě, kdy se zvyšuje jeho viditelnost na bezlistých stromech.

Popis

Jmelí bílé je stálezelený keř, dorůstající průměrně do 30–100 cm. Pomocí přísavných kořenů vrůstá do dřevního pletiva hostitelské rostliny (jedle a borovice) a parazituje na ní. Na hostitelském stromě vyrůstá v kulovitém tvaru. Stálezelené listy jsou kožovité, žlutozelené barvy.

Má bílé, sklovité, uvnitř slizovité a lepkavé plody. Ptáci rozšiřují lepkavé semena tak, že jejich zobákem zavrtávají do haluze nebo vylučují nestrávené spolu s trusem. Ty nevyklíčí ani ve vodě, ani v zemi, jen na hostitelské rostlině.

Sběr jmelí

Předmětem sběru v prosinci je nať, sbírají se olistěné mladé konce větviček do tloušťky 5 mm v zimních měsících (prosinec až únor); sběr je ale možné dělat prakticky celý rok. Suší se ve svazcích na vzdušných a suchých místech přirozeným teplem pod 40 stupňů. Skladuje se v dobře uzavřených obalech, chráněna před světlem. Drogu je však možné dostat i v lékárně, takže není nutné se zatěžovat jeho náročným sběrem.

Užívané části

V léčitelství se využívají především listy a nať jmelí. Bobule jsou však jedovaté a nejsou vhodné pro vnitřní užití.

Účinné látky

Jmelí obsahuje řadu biologicky aktivních látek:

  • Viscotoxiny – toxické peptidy s potenciálním protinádorovým účinkem.
  • Lectiny – proteiny s imunomodulačními účinky, podporují aktivitu bílých krvinek.
  • Flavonoidy – látky s antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem.
  • Polysacharidy – podporují imunitní systém.
  • Kyselina oleanolová – působí protizánětlivě a antimikrobiálně.

Účinky jmelí

Jmelí bílé má široké spektrum účinků, které jej činí oblíbenou bylinou v lidovém léčitelství i moderní medicíně.

  1. Podpora imunitního systému – přítomné lectiny mohou pomoci zlepšit imunitní odpověď organismu.
  2. Hypotenzní účinky – snižuje krevní tlak, což může být užitečné u pacientů s hypertenzí.
  3. Protizánětlivé vlastnosti – působí proti zánětům, a může být tedy vhodné při revmatických obtížích.
  4. Antioxidační účinky – chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Využití

Jmelí je na ustálení krevního tlaku, posiluje srdce a jeho činnost, je vynikající preventivní prostředek proti infarktům a mozkovým příhodám.
Působí močopudně, tlumí bolesti hlavy či pocity návalů krve do hlavy, pomáhá při závratích, zastavuje krvácení, reguluje vylučování žluči a činnost slinivky.

Je vhodné pít jeden šálek jmelí čaje denně jako prevenci ke zlepšení krevního oběhu.

Jmelí macerát - připravuje se za studena. Jedna vrchovatá čajová lžička jmelí se dá přes noc do 1/4 litru studené vody, ráno se trošku ohřeje a scedí. Pokud potřebujeme na den větší množství, dáme výluh do termosky vypláchnuté horkou vodou nebo macerát přihřejeme ve vodní lázni.

Jmelí tinktura - hotové jmelí kapky dostat v lékárně.

Čerstvá šťáva - čerstvé listy a větvičky omyjeme a ještě vlhké odšťavníme v odšťavňovači.

Příprava masti na omrzliny - čerstvé bílé plody (pabobule) jmelí smícháme za studena s vepřovým sádlem.
Kontraindikace

Jmelí patří mezi jedovaté rostliny díky bílým bobulím, ty jsou pouze na vnější použití.

Zajímavosti

Podle starodávné pověsti přináší jmelí do domu štěstí, odvahu a lásku. Podle legendy se pod ním odpradávna líbali milenci a bílé plody jmelí byly považovány za talisman plodnosti. I u nás má symbolický význam, hlavně v období Vánoc. Souvisí to s tím, že je stále zelené. Zavěšenou kytičku z jmelí dáme na dveře, nebo je součástí dekorace štědrovečerního stolu.

V severských zemích je jmelí spojováno s mytologickým příběhem boha Baldra, kterého zabil šíp vyrobený právě z větvičky jmelí. Toto spojení s legendou posílilo jeho význam jako magické rostliny.

Receptury

Čaj z jmelí

Na přípravu čaje z jmelí potřebujeme sušené listy, které zalijeme vlažnou vodou a necháme macerovat přes noc. Tento způsob přípravy zajistí, že se z jmelí neuvolní toxické látky, které by mohly způsobit nevolnost. Čaj pijeme ráno nalačno.

Tinktura z jmelí

K přípravě tinktury se používají čerstvé listy jmelí, které se naloží do alkoholu a nechají se louhovat několik týdnů. Po scezení je tinktura připravena k užívání v malých dávkách. Tinktura z jmelí je vhodná zejména pro podporu imunitního systému a jako podpůrný prostředek při revmatických obtížích.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat