Trnovník akát
Trnovník akát je strom, vysoký 15 až 25 metrů s řídkou korunou. Listy jsou pérovitě složené, květy bílé, voňavé, dlouhé až 2 cm. Lusky hladké a ploché. Má silný kořenový systém, proto se udrží i v půdách slabších a nevýživných. Trnovník akát je významným komponentem ekosystémů jako zdroj potravy a úkrytu. Starší kmeny této dřeviny ve svých dutinách poskytují domov a hnízdní prostory mnoha druhům datlů a jiným menším ptákům. Jeho listy slouží jako potrava pro jelení zvěř, lovecké druhy ptactva a veverky si zase "zgustnou" na jeho plodech. Květy slouží jako významný zdroj potravy pro mnoho druhů hmyzu, zejména včely. Akátový med je výjimečný vysokým podílem fruktózy, díky tomu nekrystalizuje a zůstává tekutý i několik let.
Výskyt
Domovem akátu je jihovýchodní část Spojených států. Do Evropy byl akát dovezen kolem roku 1600 a postupně se na evropském kontinentu stal invazní dřevinou. Vyskytuje se i u nás. V jeho blízkosti se nedaří jiným stromům, protože vypouští do půdy toxické látky. Pro jeho negativní vliv na lesní ekosystémy je nutné kontrolovat růst akátu v celosvětovém měřítku.
Sběr akátu
Sbírá se výhradně květ, bez stopky. Jeho účinné látky najdeme v kůře a semenech, v květech je éterický olej. Kromě květů jsou všechny ostatní části akátu značně jedovaté.
Využití
Květ zlepšuje chuť k jídlu, povzbuzuje vylučování trávicích enzymů. Flavonoidy zlepšují činnost močových ústrojí. Spolupůsobení silice uvolňuje hladké svalstvo močových cest, trávicí trubice a žlučových cest - uvolňuje křeče hladkého svalstva a působí proti nim i preventivně. Některé složky působí na snížení žaludeční kyseliny. Akát se uplatňuje v městských ulicích, kde mu nepřekáží znečištěné ovzduší a kde v červnu jemnou vůní zpříjemňuje život obyvatelům.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková