Konopí seté
Vědecké jméno: | Cannabis sativa L. |
Říše: | Plantae |
Třída: | Magnoliopsida |
Řád: | Rosales |
Čeleď: | Cannabaceae |
Lidové názvy: | marihuana, tráva, hašiš, hemp |
Konopí seté (Cannabis sativa) je jednoletá rostlina z čeledi konopovitých (Cannabaceae). Tato všestranně využitelná rostlina má tisíciletou historii a byla po staletí pěstována pro své vlákno, olej a léčivé vlastnosti. Liší se od konopí indického (Cannabis indica) vyšším obsahem kanabidiolu (CBD) a nízkým obsahem THC, což ji činí legální pro pěstování v mnoha zemích.
Historie
Konopí seté patří mezi nejstarší kulturní rostliny na světě. Archeologické nálezy naznačují, že jeho pěstování sahá až do období neolitu, před 10 000 lety v oblasti dnešní Číny a Tchaj-wanu. Ve starověké Číně bylo konopí ceněno jako léčivá bylina a zároveň zdroj vláken pro výrobu textilu a papíru. Rostlina se postupně rozšířila do Indie, Blízkého východu a později do Evropy, kde získala významné místo jako surovina pro výrobu provazů a oděvů. Konopí se využívalo i v lékařství, například v tradiční ajurvédské a čínské medicíně, kde bylo používáno proti bolestem a při léčbě různých nemocí. V průběhu 20. století došlo k přísným regulacím, které omezily pěstování a využití konopí, především kvůli psychoaktivním účinkům THC. V posledních desetiletích se konopí seté s nízkým obsahem THC stalo znovu populárním díky rostoucímu zájmu o CBD a další kanabinoidy s prokázanými léčivými účinky.
Výskyt
Konopí seté je nejrozšířenějším druhem konopí. Druhým druhem je konopí indické – Cannabis Indica Lam. Jedná se o tradičně pěstovanou rostlinu rozšířenou prakticky po celém světě. Lépe se konopí daří v teplejších oblastech a na hlinitých půdách. Původem konopí je oblast Střední Asie a Indie.
Popis
Konopí je jednoletá, 80 – 350 cm vysoká bylina s přímou a v horní části krátce větvenou lodyhou. Dlanité listy jsou 5 – 7 četné, lístky kopinaté a hrubě zubaté. Samičí rostliny jsou větší než samčí a jsou více olistěné a tmavší. Samčí květenství je latnaté a samičí úžlabní. Samčí květy jsou do žluta, zatímco samičí jsou tmavozelené. Samčí rostliny dozrávají o 4 – 6 týdnů dříve než samičí. Za normálních podmínek je 53 % samčích rostlin a 47 % samičích. Plodem je šedohnědá nažka obalená listenem. Semena mají žlutohnědou až hnědou barvu a voskový povrch.
Kvete
Kvetení konopí závisí na tom jak ho pěstujeme. Většinou kvete na koci srpna až do konce září.
Sběr konopí
Konopí seté se sklízí v různých fázích v závislosti na účelu pěstování. Květy a listy se sklízí během vrcholu vegetačního cyklu, kdy obsahují nejvyšší množství účinných látek. Semena se sklízejí později, když dozrají. Sušení a skladování konopných částí musí probíhat ve tmě a suchu, aby se zabránilo degradaci kanabinoidů a zachovala se jejich kvalita.
Užívané části
Z konopí setého se využívají především květy a listy, které obsahují kanabinoidy a další bioaktivní látky. Konopná semena jsou bohatá na olej a proteiny, a proto se často lisují na olej nebo používají jako potravina. Konopná vlákna získávaná z dlouhých stonků rostliny jsou cenná surovina pro textilní průmysl. Semena a olej jsou cenné také díky obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselin a vitamínů.
Použití
V lékařství se používá převážně list a květ. V kosmetice je nejčastěji využívaný konopný olej získávaný ze semen konopí. Konopí obsahuje širokou paletu látek (organické kyseliny, sacharidy, fytosteroidy, terpeny a další). Konopí obsahuje asi 60 látek, které se obecně nazývají cannabinoly. Konopí obsahuje v semenech až 35 % mastného oleje. Za studena lisovaný konopný olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6 (obsahuje až 80% nenasycených MK). Olej obsahuje zejména kyselinu linolovou, alfa-linolenovou a vzácnou GLA kyselinu gama-linolenovou. Olej obsahuje rovněž kanabidiol – CBD, který léčí záněty, tlumí bolest a působí antimikrobiálně. Delta-9-tetrahydrocannabiol, neboli THC se používá jako oblíbená „lehká“ droga. Nejvíce THC obsahuje pryskyřice v sušených listech a samičích květech. Běžný obsah THC v konopí je 5 – 15 %, u technického konopí je obsah THC 0,2 %. Z extraktu konopí je získávána kyselina kannabinolová, která má značný antibakteriální účinek. Konopí obsahuje dva alkaloidy (trigonellin a nikotin).
Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin posiluje bariérovou funkci pokožky (posiluje hydrolipidový plášť). Konopný olej se přímo podílí na zvýšení obsahu ceramidů v pokožce. Pokud pokožka obsahuje menší množství ceramidů, začíná vysychat, stává se svědivou, červenou a přecitlivělou. Na tvorbě ceramidů v pokožce se přímo podílí kyselina linolová. Tlumí projevy nejrůznějších forem ekzémů a ostatních kožních onemocnění. Pokožku udržuje vláčnou, hladkou, hydratovanou a pružnou. Vlasy a nehty jsou po použití konopného oleje pevné, pružné a lesklé. Konopí má silné protizánětlivé účinky. Konopí je rovněž velice silný antioxidant. Toho se využívá k tlumení projevů stárnutí, ale i při Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě, infarktu myokardu, Crohnově chorobě, revmatické artritidě.
Významná je i schopnost konopí tlumit křeče. Využívá se k tlumení svalových křečí při skleróze multiplex, nebo při poškození míchy. Účinnost zajišťuje kanabidiol, který na rozdíl od THC nemá psychoaktivní účinky. Konopí je používáno k tlumení i ostatních symptomů sklerózy multiplex. Terapeutický efekt konopí je popisován u Parkinsonovy choroby. Pacientům se sklerózou multiplex pomáhá konopí proti bolesti svalů, křečím, tremoru, depresím, mravenčení, ztrátám na váze, únavě, dvojitému vidění, inkontinenci a dalším. Celá řada výsledků však vyplývá ze subjektivního hodnocení pacientů.
Konopí se doporučuje k tlumení bolestí při Crohnově nemoci. Klinicky to potvrdila kalifornská lékařská společnost. Konopí nejen ulevilo od bolestí, ale zlepšilo i chuť k jídlu, upravilo tělesnou hmotnost a ulevilo od zvracení, únavy a depresí.
Konopí se používá k tlumení bolesti. Účinné je zejména na mírnější chronickou bolest. Po inhalaci marihuany dochází ke zvýšení prahu bolesti. V některých zemích je THC na předpis a zvyšuje účinnost morfinu až o 500 %. Konopí je velmi účinné na záchvatovitou bolest hlavy (migréna).
Účinné látky
Konopí seté obsahuje řadu bioaktivních sloučenin, které mají široké spektrum účinků na lidský organismus:
- Kanabinoidy – zejména kanabidiol (CBD), který má protizánětlivé a uklidňující účinky, a minimální množství psychoaktivního THC.
- Terpeny – sloučeniny odpovědné za aroma rostliny, které mají také terapeutické účinky, například myrcen, linalool a pinene.
- Flavonoidy – antioxidanty, které mohou pomoci chránit buňky před poškozením a působí protizánětlivě.
- Mastné kyseliny – omega-3 a omega-6 kyseliny v semenech přispívají k podpoře kardiovaskulárního zdraví.
- Aminokyseliny – semena obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které jsou nezbytné pro růst a regeneraci tkání.
Nejčastější využití
- Různé formy ekzémů
- Zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů
- Problematická pleť
- Terapie glaukomu
- Při nevolnosti a nechutenství
- Nádorové onemocnění
- Sclerosis cerebrospinalis multiplex
- Crohnova choroba
- Tlumení bolesti
- Navození klidného spánku a relaxace
- Migrény
- Revmatismus
Další podrobné informace o konopí naleznete na konopi.org.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková