Mochna husí
Latinsky: Potentilla anserina
Lidové názvy: mochna lesklá, husí nožka, husičky, husí mýdlo, husí kvítky, kachničky, návesníček, stříbrník
Čeleď: růžovité
Vytrvalá bylina. Z jejího oddenku vyrůstají všemi směry dlouhé plazivé stonky, které dosahují délky až 50 cm a v uzlech se vícenásobně zakořeňují. Vedle kořínků vyrůstá v uzlu i růžice listů az ní po jednom dlhostopkatom květu. Listy jsou lichým pérovitě složeny, podlouhle vejčité, s pilovitými lístky. Na spodní straně jsou stříbřitě plstnaté. Květy jsou pravidelné, pětičetné, oboupohlavní, se zlatožlutou korunou av průměru mají asi 2 cm. Celá rostlina je jemně chlupatá. Plody jsou nažky. Kvete od května do srpna.
Výskyt
Bylinka roste v blízkosti vlhkých půd s vysokým obsahem dusíku, často i na mírně slaných, zejména na pastvinách pro husy.
Sběr Mochny
Sbírá se hlavně nať a listy.
Využití
Používá se při průjmu a kolikových onemocněních v žaludku a střevech, nadbytečné tvorbě žaludeční kyseliny, při bolestivé a dlouhotrvající menstruaci, při zánětech dýchacích cest, při zánětech močových cest.
Pro venkovní použití: jako kloktadlo, obklady na opruzeniny, na omývání hnisavých ran a kožních vředů.
Nebyly zjištěny žádné nežádoucí vedlejší účinky ani interakce s jinými léčivy. Dokonce ani při dlouho-dobém užívání se neprojevují žádné negativní účinky.