Prvosenka jarní
Latinsky: Primula veris
Lidové názvy: primulka, prvnička, kašička, kropáč, petrův klíč, bílá bukvice, smyčcový plevel, petrkníč
Čeleď: prvosenkovité
Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina s válcovitým hnědým oddenkem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů a asi 20 cm vysoký dutý stvol s koncovým květenstvím. Podlouhle vejčité, do krátké stopky zúžené listy růžice mají vroubkovanou čepel. Květiny v okolících jsou žluté, pětičetné, pravidelné, povislá a příjemně voní. Koruna květu je trubičková s oranžovými skvrnami na vnitřní straně každého z pěti lupínků. Květy jsou oboupohlavní, cizosprašných, se složitým způsobem opylování, založeném na zajímavých rozdílech v délce článků a umístění tyčinek v trubce koruny. Plod je jednosemenná tobolka.
Výskyt
Vyskytuje se na mnoha místech Evropy, v Asii. Vyhledává suché až střídavě vlhké travní porosty.
Sběr Prvosenky
Sbírá se květ s kalichem. Výhodně se sklízí za sucha zvláštním hřebenem s řídkými hroty obrácenými vzhůru (případně heřmánkovým hřebenem). Sklizeň se provádí v období plného vývoje rostliny (březen-duben-květen). Květy se snadno zapaří, ale při sušení se nedrobí. Musí být žluté a s krátkou stopkou (do 1 cm). Rychle se suší v jedné tenké vrstvě na mírném teple. Někdy se sbírá i list.
Oddenek v minulosti často sbírán, nyní z důvodu ochrany podzemní části nedostupný. Podzemní části petrklíčů se vykopávají v březnu nebo v říjnu. Po očištění a krátkém omytí se suší přirozeným teplem (umělým do 35 až 40 st.C).
Využití
Kořen vlivem vysokého obsahu saponinů rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání, proto se používá při léčbě dýchacích cest. Při zánětu průdušek (bronchitidě) jsou bronchiální stěny trvale zanícené a produkují hodně hlenu, který se uvolňuje bolestivým kašlem. Velmi ohrožení jsou kuřáci. Zánět průdušek vzniká z různých příčin. Nejčastěji jde o doprovodný příznak nebo nachlazení. Může jít také o poškození průdušek kouřením, chemickým podrážděním nebo škodlivými látkami. Akutní zánět průdušek trvající asi 7 až 10 dnů se projevuje silným a bolestivým kašlem a vykašláváním. Na začátku bývá průvodním znakem i zimnice, dýchací potíže a vysoká horečka.
Rostlina má i močopudný účinek a podává se i proti revmatickým potížím.
Při nachlazení nebo jako prevence slouží 1 polévková lžíce natě (listy a květ) přelitá šálkem vařící vody. Vše necháme 10 minut vyluhovat, přecedíme a pijeme denně 3 šálky mezi jídly.
Na zápal plic užíváme odvar z 1 polévkové lžíce kořene, který nadrobno nakrájíme a necháme 15 minut vyluhovat ve studené vodě. Pak vodu přivedeme do varu, odstavíme, opět necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme 3 šálky denně mezi jídly.
Několikanásobné překročení terapeutických dávek působí jedovatě, přičemž prvním příznakem je zvracení; později se připojí průjmu. Těhotným a kojícím ženám se doporučuje terapeutické dávky přiměřeně snížit.
zajímavost
Tato bylinka dostala jméno z latinského primus - první a ver - jaro, což vyjadřuje, že patří mezi první jarní květiny. V lidových pověrách se mluví o tom, že na místě, kde sv. Peter odložil klíče, vyrostla prvosenka. Proto dostala pojmenování "petrklíč".