Rebarbora dlanitá
Laikům listy rebarbory připomínají lopuch. Kdysi divoce rostla na svazích Himalájí, ale velmi brzy začala být pěstována. Rebarbora je víceletá mohutná, vysoká bylina s řepovitým kořenen. Ten je výrazně aromatický.
Výskyt
Její pravlastí je Asie. V našich klimatických podmínkách má osivo rebarbory nízkou klíčivost a často neklíčí vůbec, proto se množí generativně v omezeném množství. Potřebuje půdu bohatou na živiny. dnes se už pěstuje i u nás v zahrádkách, jako zelenina.
Sběr Rebarbory
Už v dávné minulosti se rebarbora dlanitá používala nejen jako potravina, ale i jako přírodní léčivo. Léčitelství využívalo především kořen. Ten se má sbírat až po třetím roce bylinky.
Využití
Ve farmacii se používá k přípravě různých extraktů, sirupů, tinktur a jiných přípravků, které v malých dávkách působí jako antidiarrhoicum, ve větších dávkách než laxans.
Pití čaje upravuje trávení - je vhodná při žaludečních potížích, při nízkém dávkování je vhodná při průjmech. Při vyšším dávkování pomáhá proti zácpě.
Kořen rebarbory pozitivně ovlivňuje tvorbu krve, posiluje svaly, kosti i nervy, pročišťuje organismus.
Používá se na přípravu kompotů, želé, šťáv, krémů, marmelád, vína, do koláčů.
Jelikož rebarbora obsahuje velké množství kyseliny šťavelové, měla by se konzumovat střídmě a lidé s nemocným žlučníkem, oslabenými ledvinami, trpící na ledvinové kameny by se její konzumaci měli vyvarovat. Také by se této byliny měli vyvarovat těhotné ženy i děti do 10 let.