Sirup z plodů černého bezu
Černý bez je keř nebo také malý strom, který dorůstá do výšky 3 – 7 m. Borka je v mládí bradavičnatá a nepříjemně voní, později je vertikálně rozpraskaná a měkká. Dřeň větví je čistě bílá a listy vstřícné, uspořádané po pěti a dlouhé 5-10cm. Květy mají barvu slonové kosti, jsou oboupohlavné a uspořádané v bohatých latách. Černý bez kvete během cca 3 týdnů od května do července, což ovšem závisí na místních klimatických podmínkách. Plody jsou malé, černé, kulaté peckovice a dozrávají koncem srpna.
Sirup z bobulí černého bezu posílí a ochrání
Sirup ze zralých plodů tohoto keře je také znám pod názvem bezinkový sirup. Sirup z plodů černého bezu je lahodný a především v sobě ukrývá velkou léčivou sílu.
Plody černého bezu totiž obsahují velké množství vitamínů A a C. Kromě toho jsou v nich obsaženy třísloviny, pektiny, ovocné kyseliny, draslík, vápník, železo a jiné minerální látky. Plody jsou močopudné, podporují pocení a účinkují také jako slabé anestetikum (bezinkový sirup je již řadu let doporučován jako lék při nachlazení a kašli). Avšak využití plodů bezu je v lidové medicíně ještě větší. Čaje, odvary nebo sirupy z nich se podávaly při žaludečních potížích, revmatu, kožních problémech. Také se používaly jako očistná kůra, kterou v současnosti označujeme jako detoxikaci.
Bezinkový sirup z květů
Také bezinkový sirup připravený v létě má mnoho předností, pokud jde o zdraví. Navíc se velmi cení pro svou jemnou a výrazně aromatickou chuť, protože s plody černého bezu tolik vůně při jeho zpracování neprožijete a navíc je obtížnější ho zpracovávat. Avšak i přesto vám vše vynahradí jeho vysoce ceněné účinky na vaše zdraví. Černý bez také velmi účinně působí na lidský organismus jako antioxidant a dokonce zvyšuje imunitu i u pacientů s AIDS. Anthocyaniny, které jsou obsažené v černém bezu, mají totiž více antioxidační kapacity než vitamín E nebo C.
Recept na sirup z černého bezu
Pokud se tedy vydáte za zralými černými bobulemi bezu, vezměte si s sebou nůžky, jinak vám většina zralých plodů opadá. Doma bobule omyjte a otrhejte ze stonků vidličkou. Z bobulí můžete získat buď šťávu pomocí odšťavovače, anebo můžete bobule povařit s cukrem a pak přes sítko přecedit.
Na výrobu sirupu budete potřebovat:
- 1 kg plodů černého bezu (Sambucus nigra)
- 700 g hnědého třtinového cukru
- 1 lžička mleté skořice
- šťávu ze třech citrónů
Plody nejprve dobře omyjte a stonky zkraťte co nejblíže k plodům. Pomocí vidličky bobule otrhejte, vložte do kastrolu a přilijte studenou vodu tak, aby byly ponořené. Odhadem to bude u tohoto množství něco kolem litru vody. Přiveďte k varu a pomalu duste minimálně 20 minut. Přeceďte přes sítko nebo propasírujte. Kdo chce dokonale čistý sirup, tak ještě jednou všechno přelije přes gázu. Poté nalijte šťávu do kastrolu a přidejte hnědý cukr, skořici a šťávu ze 3 citrónů. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Nechte mírně zchladit, naplňte do vyvařených sklenic a po vychladnutí uskladněte nejlépe do lednice.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková