Štětka lesní

Štětka lesní (Dipsacus fullonum) neboli štětka planá je urostlá dvouletá rostlina z čeledě zimolezovitých,  která dorůstá do výšky až 2m. 

Popis

Lodyha byliny je přímá, v horní části velmi větvená a ostnatá. V prvním roce tvoří listovou růžici, která se skládá z řapíkatých listů, jejichž čepel je celistvá, podlouhlá, eliptická, obvejčitá a na okraji hrubě vroubkovaná až pilovitá. Listy jsou na rubu ostnité. Na bázi jsou srostlé a vyváří nádržku, ve které se zadržuje dešťová voda. Listy rostou jen první rok a pak odumírají.

V druhém roce vzniká přímá, v horní části rozvětvená, světlezelená lodyha, jejíž lístky jsou přisedlé, vstřícné a až 30 cm dlouhé. Květy jsou uspořádány do válcovitého nebo vejcovitého strboulu, dlouhého 4 až 10 cm a širokého 3 až 5 cm. Jejich koruna je světle fialová nebo bílá. Rostlina kvete od července do září a plodem je nažka.

Původ a výskyt

Původem u nás známých druhů je hlavně západní, střední a jižní Evropa, Předkavkazsko, Írán a Mala Asie. Z těchto míst se rozšířily do dalších oblastí. Jedná se o typickou rumištní rostlinu vyskytující se především na úhorech, mezích, skládkách, silničních a železničních náspech a na podobných místech. Tato rostlina vyžaduje slunná stanoviště s těžší jílovitohlinitou půdou, která je bohatá na živiny, kde se přirozeně vysemeňuje a tímto způsobem se množí.

Léčebné účinky

K léčebným účelům se sbírá nať a kořen, jejichž sběr probíhá během léta, ale kořen je lépe sbírat až na podzim. Při vnějším užití napomáhá regeneraci tkání, zabraňuje množení bakterií, urychluje hojení, snižuje bolest, zbavuje otoku a kožních zánětů a zastavuje i krvácení. Pozitivně působí u mnoha nemocí, a díky své výrazné antioxidační aktivitě, je cenným analgetikem a tonikem. Má i tzv. cytoprotektivní vlastnosti a je tedy vhodná při podpůrné léčbě rakoviny zažívacího traktu. Příznivě působí také při onemocnění revmatoidní artritidou, osteoporózou a svalových i kostních zraněních. Rovněž se užívá při nevolnosti nebo žaludečních problémech, ale i při chronické únavě. Omezuje i riziko vzniku žaludečních nebo i dvanáctníkových vředu, čemuž napomáhá hlavně dipsacus saponin C. Nejvýznamnější je však užívání extraktu při léčbě lymeské boreliózy, což je infekční onemocnění, které se na člověka přenáší kousnutím infikovaným klíštětem či jiným hmyzem.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat