Andělika lékařská

Vědecké jméno: Angelica archangelica L.
Říše: Plantae
Třída: Magnoliopsida
Řád: Apiales
Čeleď: Apiaceae
Lidové názvy: angelika pravá, andělský kořen, kořen svatého Ducha, vybolen, Engelwurz, Angelica

Angelica archangelica, známá také jako archandělská bylina nebo andělská bylina, patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Tato rostlina se tradičně využívá v lidovém léčitelství a je známa svou charakteristickou chutí a vůní. V minulosti byla považována za mocný ochranný prostředek proti nemocem a zlým duchům. Bylina se rozšířila do mnoha oblastí Evropy a Asie a v současnosti je oblíbená i v gastronomii, zejména jako přísada do různých pokrmů a nápojů.

Historie

Historie používání sahá až do středověku, kdy byla používána jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Její léčivé vlastnosti byly známy už v dobách starověkého Říma, kde byla používána k léčbě různých onemocnění. V období renesance se stala oblíbenou bylinou mezi alchymisty a lékaři, kteří ji používali k výrobě elixírů a léčiv. Dnes je Angelica archangelica stále vysoce ceněna pro své léčivé vlastnosti a využití v alternativní medicíně.

Výskyt

Andělika se hojně vyskytuje na březích potoků a zamokřených půdách především na loukách, které nejsou udržované. Dobře snáší i hodně znečištěné vody třeba i s vyšším podílem vody. Je více jak třicet druhů této byliny. Najdeme ji i na pobřeží slaných vod. V ČR hojně roste i ve vyšších polohách a to převážně v Krkonoších. Na ostatním území je spíše splaněná. Hojně se však pěstuje u nás už od 16. století.

Popis

Je to vysoká bylina, která dorůstá i výšky 2,5 metru. Má i rozmanitý kořenový systém a hlavní kořen může vést až do hlobky 1 metru. Je převážně dvouletá. Stonek je dutý, roste vzpřímeně a větví s až v horních patrech. Je zelený a může se zdát že je po obvodu vroubkovaný. Tato rostlina má listy převážně u země a dorůstají delky i pul metru. Jsou hosně větvené a listy jsou ploché trojůhelníkové a na okrajích pichlavé s bílou špičkou. Jak rostlina roste do výšky tak listy postupně odumírají a ve vyšších patrech rostliny už jsou velmi zřídka a malé. Květy jsou v okolících. Je jich někdy i 8-9 a jsou bohatě větveny. Každý okolík obsahuji i kolem 50 květů. Květy jsou pětičetné a jsou velmi malé. Jsou žlutozelené a asi 3mm velké. Plodem je dvonažka.

Užívané části

V léčitelství se používají především kořeny, listy a semena Angelica archangelica. Kořeny se sklízejí na podzim, zatímco listy a květy se mohou sbírat v období kvetení. Všechny části rostliny obsahují cenné účinné látky.

Účinné látky

Angelica archangelica obsahuje řadu aktivních složek, které přispívají k jejím léčivým vlastnostem. Mezi hlavní účinné látky patří:

  • Essential oils: Obsahují látky jako α-pinen, β-pinen a myrcen.
  • Coumarins: Zajišťují antikoagulační vlastnosti.
  • Flavonoids: Přispívají k antioxidační aktivitě.
  • Organic acids: Zlepšují trávení a podporují metabolismus.

Účinky

Účinky Angelica archangelica se projevují v různých oblastech zdraví. Mezi prokázané účinky patří:

  • Podpora trávení: Pomáhá při zažívacích potížích a nadýmání.
  • Antiseptické vlastnosti: Pomáhá proti infekcím a zánětům.
  • Uklidňující účinek: Podporuje relaxaci a zmírňuje stres.
  • Protirakovinné účinky: Některé studie naznačují, že může mít ochranný účinek proti některým typům rakoviny.

Sběr andělky

Nejčastěji sbíraná je podzemní část tedy kořen a také oddenky. Může se sbírat i list i květ, ale právě kořen obsahuje nejvíce silic.

Použití

Tato bylina obsahuje hodně silic, flavonoidy, tanin, kyselnu angelikovou, jablečnou, pliskyřici i cukry a mnohé další lečebné látky. Obsahuje i spoustu vytamínů a to převážně hořčík. Pro své účinky je oblíbená u žen, jelikož tlumí menstruační bolesti. Také zpevňuje cévy, stimuluje srdeční činnost, a je používána i při revmatismu.

Starší lidé Anděliku velice dobře znají. Jak již bylo zmíněno zpevňuje cévy a tak je velmi často macerovaná ve slivovici. Je to jednoduchý recept - kořen Anděliky ( asi 50 g ) se nechá asi 10 dní macerovat v 1l alkoholu ( nejčastěji pálenka ) a po té se pije po štamprdličkách každé rána nejlépe před jídlem. Nebo se může užít i jako prášek a to vždy tak a špičku nože asi 2-3x denně.

Pozor - Andělika lékařská je silná droga. Nesmí se užívat v nadměrném množství a často!

Zajímavosti

Angelica archangelica je spojována s řadou legend a pověr. V některých kulturách se věřilo, že je ochrannou bylinou, která chrání před nemocemi a zlými duchy. Její název je odvozen od archanděla Gabriela, který měl podle legendy přinést tuto rostlinu lidem jako léčivý dar. Mimo to, Angelica archangelica byla v minulosti používána také jako afrodiziakum a v některých oblastech se pěstuje jako okrasná rostlina.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat