Čekanka obecná
Vědecké jméno: | Cichorium intybus L. |
Říše: | Plantae |
Třída: | Magnoliopsida |
Řád: | Asterales |
Čeleď: | Asteraceae |
Lidové názvy: | koření svatého Petra, modrý květ, kávová zelina, čekanka |
Čekanka obecná (Cichorium intybus), známá také pod lidovými názvy jako „cikorka“, „čakanka“ nebo „hořká tráva“, je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Tato rostlina je hojně využívaná jak v tradičním léčitelství, tak i v potravinářství, kde slouží jako náhražka kávy. Čekanka se vyznačuje především modrofialovými květy a je považována za jednu z nejstarších léčivých rostlin, která byla používána již ve starověku.
Historie
Čekanka byla známá již v době starověkého Egypta a Řecka, kde byla ceněna pro své léčivé vlastnosti. Staří Egypťané ji používali k čištění krve a zlepšení funkce jater. Ve středověku se čekanka pěstovala v klášterních zahradách, kde sloužila jako důležitá léčivá bylina. Od 18. století se začala pěstovat také jako náhrada za kávu, zejména během válečných období, kdy bylo omezené množství pravé kávy.
Popis
Čekanka je vytrvalá bylina dorůstající výšky 30–150 cm. Její stonek je tuhý, přímý a v horní části větvený. Listy rostou přízemně a jsou zubaté, připomínají listy pampelišky. Květy jsou charakteristické svou modrou, vzácně bílou barvou a mají jazykovitý tvar. Kvetou od června do října. Plodem je nažka opatřená chmýřím, které usnadňuje šíření větrem.
Výskyt
Čekanku pěstovali již staří Egypťané, vážili si ji jako salátovou zeleninu, ale dobrou pověst měla i v lékařství. Dnes je rozšířena i v našich končinách, najdeme ji růst i podél silnic, na sušších pastvinách a mezích.
Sběr čekanky
Sbíráme kořen nebo kvetoucí nať, případně jen květiny. Kořen sbíráme zpravidla na podzim. Sušíme přirozeným teplem.
Kořen čekanky obsahuje do 49% inulinu (používá se při léčení cukrovky) a 0,1% glykosidu intybínu, třísloviny, cholin, arginin, pryskyřici, sliz, minerální látky. Hlavní obsahové látky jsou v mléčné šťávě. Jde o hořké látky terpenových charakteru, triterpenové deriváty, gumu a i v listech je kumarinového glykosid cichoriín dále levulóza, inulin, cholin, arginin, kyselina cichóriová.
Užívané části
Z čekanky se využívá především kořen, který se sbírá na podzim. Mimo to se používají i listy a květy, které lze konzumovat čerstvé nebo sušené. Kořen čekanky je často pražen a používán jako náhražka kávy známá jako cikorka.
Účinné látky
- Inulin
- Hořčiny (intubin, lactucin)
- Třísloviny
- Flavonoidy
- Kyselina askorbová
- Minerální látky (draslík, hořčík, vápník)
Využití
Upražený kořen při teplotě 140 stupňů Celsia nahrazuje kávu - čekanka. Tento způsob využití byliny je znám již z roku 1690 v Nizozemsku.
Odvar z kořenové drogy (2 g na 200 ml vody) se užívá 2 - 3-krát denně na podpoření chuti k jídlu a při chronických onemocněních žlučníku a jater. V léčitelství se kořen používá při cukrovce, na trávení, při zácpě. Zevně se ve formě obkladů používá na bolestivé záněty, ekzémy a vředovitého onemocnění. Čekankový odvar pomáhá při funkční zácpě, časté při změnách pobytu (tzv. Cestovní zácpa). Šťáva z kořene, zlehka vetřená do vlasové pokožky, podporuje růst vlasů. Mladé, čerstvé kořeny čekanky je možné použít v homeopatii, též v gastronomii na přípravu omáček. Květová droga se používá ve formě nálevu na vypláchnutí očí při zánětlivých onemocněních.
Čekanka uplatňuje své terapeutické působení v nejužším spojení se zdravou smíšenou stravou. Nesprávná výživa hubená na živiny může vést k tomu, že při nadměrné spotřebě čekanky se vyplaví z těla důležité stopové prvky a minerální látky (hlavně zinek, železo a vápník).
Zajímavosti
Čekanka obecná byla v minulosti považována za magickou rostlinu. Ve středověku se věřilo, že květy čekanky mají schopnost otevírat zámky a přinášet neviditelnost, pokud se sbírají o půlnoci na svatojánskou noc. Její využití jako náhražky kávy se rozmohlo především v období napoleonských válek, kdy byl nedostatek kávy a čekanka se stala hlavní surovinou pro výrobu cikorky, která je dodnes oblíbenou alternativou.
Receptury
Čekanková káva (cikorka):
- Sušený kořen čekanky jemně nakrájejte.
- Pražte v troubě na střední teplotu, dokud nezíská tmavohnědou barvu.
- Pomelte a použijte jako klasickou kávu k přípravě horkého nápoje.
Čekankový čaj:
- Jednu čajovou lžičku sušeného kořene čekanky zalijte 250 ml vroucí vody.
- Louhujte 10 minut a poté sceďte. Čaj podporuje trávení a funkci jater.
Čekanka obecná je díky svému bohatému obsahu účinných látek a širokým možnostem využití jednou z nejdůležitějších léčivých rostlin v evropské tradici.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková