Řebříček obecný
Latinsky: Achillea millefolium
Lidové názvy: řebříček, hus jazýček, venušiny řasy, jazýček, žebříček
Čeleď: hvězdnicovité
Řebříček obecný je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, která dorůstá do výšky 15 až 120 cm. Má plazivý oddenek a její lodyha přímá, chlupatá a hustě listnatá. Listy jsou přisedlé, střídavé, v obrysu kopinaté, 2 – 3 × peřenosečné. Květenstvím je chocholík, jež je tvořený z drobných úborů s bílými nebo narůžovělými květy. Každý úbor je tvořen z asi dvaceti trubkovitých květů žlutavé barvy a pěti bílých či narůžovělých jazykovitých květů na obvodu. Plody jsou nažky stříbrošedé barvy. Rostlina kvete od června do září.
Výskyt
Tento téměř kosmopolitní druh se vyskytuje po celé Evropě a Asii, byl zavlečen i do Severní Ameriky a do Austrálie. Řebříček obecný dává přednost sušší písčité nebo kamenité půdě, i když není na půdní podmínky nijak náročný. Roste na mezích, loukách, polích, u okrajů cest a na okrajích lesů od nížin až po horské oblasti.
Sběr Řebříčku
Základem je nesbírají zdřevnatělé části rostlinky, ale pouze nať a květy. Ideální je sbírat jen byliny s bílými květy, v době kdy začínají kvést. Řebříček můžeme dostat i v lékárnách.
Řebříček se sbírá od června do září, ale nejlépe v červenci. Sbírají se všechny druhy řebříčku s bílými nebo růžovými květy. Nať se seřezává cca. 12–20 cm nad zemí a rychle se suší ve stínu nebo při teplotě do 35 °C. Protože Řebříček obsahuje silice nesmí se ani samotné květy sušit přímo na slunci. Po usušení se skladuje v temnu v dobře uzavřené nádobě.
Využití
V kuchyni čerstvé jemně nasekané lístky jsou vhodné jako koření při přípravě mastných jídel, salátů, sýrů i polévek. Poslouží i jako přírodní repelent proti komárům stačí ho pořádně rozetřít po pokožce.
Čaj je vhodný na: při poruchách trávení, žaludku, jater, žluči, na podporu chuti k jídlu, zmírňuje nadýmání, při vysokém krevním tlaku.
Sedací koupel pomáhá při poruchách menstruace, hemeroidech, svědění pochvy.
Jako obklad je výborný při zraněních, jen přiložit na rány, zlepší hojení a má protizánětlivé účinky, zmírní bolesti při křečových žilách.
Vnitřní užívání třeba omezit pro značné množství jedovatých látek (bolesti hlavy a omámení). Nevhodné v těhotenství, při bradikardii, při problémech se srážlivostí krve a pro nemoci ledvin. Během aplikace řebříčku se vysoce nedoporučuje pití kávy a alkoholu. U citlivých jedinců se může objevit kontaktní dermatitida, fotosenzibilita a jiné alergické reakce.
Řebříček obsahuje především silici s azulénem, dále pak alkaloidy, hořčiny, flavonoidy, třísloviny a další. Používá na zlepšení chuti k jídlu, podporuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, a tím zlepšuje trávení. Má močopudné, desinfekční a antiseptické účinky, hojí rány a zastavuje krvácení. Jako čaj se používá při nachlazení, neboť podporuje pocení a povzbuzuje ochlazování. Osvědčil se také jako velmi účinný repelent proti komárům.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková