Ibišek súdánský

Vědecké jméno: Hibiscus sabdariffa L.
Říše: Plantae
Třída: Magnoliopsida
Řád: Malvales
Čeleď: Malvaceae
Lidové názvy: karkadé, sudánský ibišek, roselle, sorrel, rama, karkadeh

Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa), známý také pod názvy rosela, karkade nebo červený ibišek, je tropická rostlina pocházející z Afriky. Její sušené květy jsou hojně využívány k přípravě čaje zvaného karkade, který má osvěžující chuť a je oblíbený zejména v arabských zemích a subsaharské Africe. Ibišek súdánský je ceněn nejen pro své kulinářské využití, ale i pro své léčivé účinky.

Historie

Ibišek súdánský má své kořeny v subsaharské Africe, kde byl po staletí používán k přípravě léčivých nápojů i jídel. Nejstarší zmínky o jeho použití pocházejí ze starověkého Egypta, kde byl čaj z ibišku oblíbený nápoj faraonů. Odtud se jeho pěstování a užívání rozšířilo do dalších částí Afriky, Blízkého východu a nakonec i do Asie. V arabských zemích je karkade stále populární nápoj, který se pije jak horký, tak studený. Do Evropy se ibišek dostal v období koloniálních výprav a rychle se stal součástí bylinkářských tradic.

Výskyt

Ibišek súdánský je původní v tropických a subtropických oblastech Afriky, zejména v Súdánu a západní Africe. Díky svým přínosům a nenáročnosti na pěstování se však rozšířil i do dalších částí světa. Dnes se hojně pěstuje v Indii, Thajsku, Mexiku, na Jamajce a v dalších tropických a subtropických regionech. Rostlina vyžaduje teplé klima a dostatek slunečního světla, ale není příliš náročná na typ půdy.

Popis

Ibišek súdánský je keřovitá rostlina, která dorůstá výšky 1,5 až 2 metry. Má dlouhé, štíhlé větve s červenavým nádechem a zelené, laločnaté listy. Její květy jsou velké, pětičetné a mají výraznou červenou barvu, která je charakteristická pro tento druh ibišku. Plodem je tobolka, která obsahuje semena a která se suší pro další zpracování. Právě květy a plody jsou hlavními užívanými částmi rostliny, a to nejen pro přípravu nápojů, ale i pro jejich léčebné účinky.

Užívané části

Z ibišku súdánského se nejčastěji využívají:

  • Květy – červené kalichy květů se suší a používají k přípravě čajů, nápojů a léčivých odvarů.
  • Listy – mladé listy se v některých zemích používají jako zelenina, mají kyselou chuť a jsou bohaté na vitamíny.
  • Semena – jsou používána k extrakci oleje, který se využívá v kosmetice a potravinářství.
  • Kořeny – v tradiční medicíně se využívají pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Účinné látky

Ibišek súdánský obsahuje řadu biologicky aktivních látek, které mají příznivé účinky na zdraví:

  • Antokyany (zodpovědné za červenou barvu květů)
  • Vitamín C
  • Flavonoidy
  • Organické kyseliny (jako citronová, askorbová a jablečná)
  • Polysacharidy
  • Fenolické sloučeniny
  • Pektin

Prokázané účinky

Rostlina ibišku súdánského má řadu prokázaných účinků, které byly zkoumány v moderní medicíně:

  • Snížení krevního tlaku
  • Podpora trávení
  • Antioxidační účinky
  • Ochrana jater
  • Protizánětlivé vlastnosti
  • Podpora metabolismu tuků
  • Posílení imunitního systému
  • Diuretický účinek (podpora vylučování vody)

Použití ibišku

Ibišek súdánský se využívá především k přípravě osvěžujících nápojů. Nejoblíbenějším nápojem je karkade, který se připravuje ze sušených květů ibišku. Tento nápoj se může pít horký i studený a má kyselou, osvěžující chuť, kterou lze zjemnit medem nebo cukrem. V některých kulturách se sušené květy používají také k výrobě džemů, želé nebo sirupů. V tradiční medicíně se odvar z květů užívá ke snížení horečky, podpoře trávení a léčbě vysokého krevního tlaku.

Kromě nápojů se mladé listy ibišku používají jako součást jídel, zejména v afrických zemích, kde jsou oblíbené v polévkách a salátech. Z ibišku se také vyrábí přírodní barviva a olej z jeho semen má využití v kosmetice.

Nežádoucí účinky

Ibišek súdánský je obecně považován za bezpečný, ale jeho nadměrná konzumace může způsobit některé vedlejší účinky. Vysoké dávky mohou způsobit snížení krevního tlaku, což může být nebezpečné pro osoby s hypotenzí. U některých jedinců se může objevit alergická reakce nebo žaludeční nevolnost. Také není doporučeno konzumovat ibišek v těhotenství, protože může ovlivnit hormonální rovnováhu.

Sběr

Květy ibišku súdánského se sbírají, když dosáhnou plné zralosti, obvykle na podzim. Po sběru se suší na slunci, dokud nezískají tmavě červenou barvu. Sušené květy se poté skladují na suchém a chladném místě, aby si zachovaly své účinné látky a charakteristickou kyselou chuť. Sklizeň květů probíhá ručně, protože jsou velmi jemné a náchylné k poškození.

Zajímavosti

Ibišek súdánský je v mnoha kulturách spojen s tradicemi a rituály. V Egyptě se čaj z ibišku, karkade, tradičně podává novomanželům při svatebních obřadech jako symbol plodnosti a štěstí. Nápoj je také považován za vynikající osvěžení v horkých letních měsících a v některých oblastech se pije jako součást každodenní hydratace.

Zajímavostí je, že ibišek se také používá jako přírodní barvivo, které se využívá k barvení textilií a potravin. V některých afrických zemích se z ibišku vyrábí náhrdelníky a jiné šperky, protože jeho květy si dlouho uchovávají svou krásnou červenou barvu.

Ibišek je rovněž důležitým symbolem pro Jamajku, kde je oblíbený jako součást tradičních vánočních nápojů. Kromě toho má ibišek místo i v moderním vědeckém výzkumu, který potvrzuje jeho příznivé účinky na zdraví, zejména v souvislosti se snižováním krevního tlaku a ochranou jater.

Receptury

  • Karkade (tradiční egyptský nápoj): 2 lžíce sušených květů ibišku zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte louhovat 10 minut. Přidejte cukr nebo med podle chuti a podávejte horký nebo vychlazený s ledem.

  • Ibiškový sirup: 100 gramů sušených květů ibišku povařte s 1 litrem vody a 300 gramy cukru, dokud se směs nezredukuje na polovinu. Přefiltrujte a nalijte do lahve. Sirup se používá do koktejlů, limonád nebo na zmrzlinu.

  • Ibiškový salát: Mladé listy

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat