Lvoušek oranžový
Lvoušek oranžový (Leonotis leonurus) nebo také tzv. Lví ucho je vytrvalá, keřovitá a stálezelená rostlina z čeledi hluchavkovitých. Z husté, zdřevnatělé báze vyrůstají větvené, 50 až 200 cm vysoké stonky, které odspodu postupně dřevnatí.
Tato rostlina má svůj původ v subtropickém pásmu na jihu Afriky a v Jihoafrické republice. Sekundárně byla rozšířena jako okrasná rostlina do mnoha subtropických oblastí nejen v Africe, ale i v Americe a Austrálii.
Popis
Mladé stonky a lodyhy jsou dužnaté, přímé, duté a hluboce rýhované. Jsou i jemně chlupaté a obrostlé vstřícnými, řapíkatými listy. Čepele listů jsou úzce kopinaté, dlouhé 5 až 10 cm a široké 1 až 2 cm. Po obvodu jsou zubaté, na vrchní straně drsné a na dolní zase sametové. Mají také mnoho aromatických žlázek, které obsahují éterické oleje a po rozdrcení silně voní podobně jako máta.
Květy jsou trubkovitého tvaru a vyrůstají v horní části lodyh, kde vytváří husté, téměř kulovité a střapcovitě uspořádané lichopřesleny. Květy jsou oboupohlavné a mají velmi krátké stopky. Kalich je vytrvalý, dlouhý až 1,5 cm a během zrání plodů se mírně zvětšuje. Koruna květů je dvoupyská, jemně chlupatá a její lístky mají nejčastěji oranžově červenou, červeně žlutou a vzácněji i světle růžovou barvu. Plody jsou matně černé, 2 mm velké tvrdky, které jsou složeny ze čtyř drobných plůdků, kterými jsou velmi lehká semena snadno se roznášející větrem.
Účinky
Leonotis leonurus má mírné halucinogenní účinky, které jsou vyvolány alkaloidem leonurin. Po vykouření mívá sedativní a uklidňující účinky. Rozbory však prokázaly, že ve vysokých dávkách může rostlina vážně uškodit lidskému organismu tím, že značně zhoršuje tvorbu červených i bílých krvinek. Neměly by ho užívat těhotné ani kojící ženy.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková