Pryskyřník prudký
Pryskyřník prudký je jedovatá, vytrvalá, 20 až 100 cm vysoká bylina z rodu pryskyřník. Má krátký nebo prodloužený oddenek, který je přibližně 1 – 10 cm dlouhý. Lodyha je přímá, větvená, rýhovaná, lysá nebo hlavně v dolní polovině řídce až hustě chlupatá. Listy jsou střídavé. Přízemní listy s pochvami dlouze řapíkaté, lodyžní jsou až přisedlé, úkrojky čárkovité až úzce kopinaté. Květy jsou žlutě zbarvené, uspořádané v latě, kališní lístky přitisklé ke koruně, stopky květů okrouhlé, nerýhované, na průřezu oblé. Kališních lístků je celkem 5 a jsou kopinaté až úzce vejčité, vně chlupaté. Pryskyřník prudký kvete od května až do srpna. Plodem je cca. 2,4 až 3,2 mm dlouhá lysá nažka se stočeným nebo přímým zobánkem. Celá rostlina je jedovatá a tím nebezpečná pro člověka i dobytek. Od ostatních druhů pryskyřníků jej poznáme podle tvaru listů.
Výskyt
Pryskyřník prudký je rozšířený téměř po celé Evropě. Najdeme jej i ve velké části Asie, v Severní Americe a částečně i v Jižní Americe. Vyskytuje se také v Austrálii a na Novém Zélandu. V ČR je hojný ve všech nadmořských výškách, je rozšířený od nížin do hor. Dá se nalézt na pastvinách a loukách, kde se rozšířil tak, že vytváří žluté koberce květů. Má rád vlhké půdy.
Využití
Pryskyřník prudký je jedovatý pouze v přírodním stavu, pokud se ale usuší, tak se všechny jedovaté látky vytratí. Sušený pryskyřník se pak hodí do stravy pro dobytek.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková