Tinktura z medvědice lékařské
Medvědice je zakrslý, u nás velmi vzácný, stálezelený keř z čeledi vřesovcovité. Je známý především díky svým léčivým účinkům. Keř dorůstá do výšky 20 někdy až 100 cm. Listy jsou tmavě zelené, kožovité a celokrajné. Jejich spodní část je jemně ochlupená. Květy jsou drobné, zvonkovité a jsou uspořádány v převislém hroznovitém květenství. Barvu mají bílou, na okrajích často narůžovělou a obsahují 10 tyčinek. Plodem jsou kulaté, červené a suché peckovice se šesti peckami. Dužina plodu je moučnatá nakyslé chuti.
Zdravotní účinky
Medvědice lékařská působí diureticky a antisepticky na močové cesty. Proto se přípravky z ní vyrobené užívají především při zánětech ledvin a močového měchýře, při ledvinových nebo žlučníkových kamenech. Medvědice má vysoký obsah artibutinů, což jsou látky zklidňující sliznice a tlumící tak projevy zánětu. Látky v ní obsažené účinkují také na ph moči, které zvyšují, a fungují tak jako prevence vzniku močových kamenů. Avšak medvědici nelze užívat dlouhodobě a ve velkém množství, neboť hrozí nebezpečí poškození jater. Pokud se doporučené denní dávky dodržují, pak nezpůsobuje žádné poškození. Neměli by ji používat děti do pěti let, těhotné a kojící ženy a lidé, kteří trpí nemocemi jater.
Tinktura z medvědice lékařské
Ingredience:
- hrst lístků medvědice lékařské
- 40% alkohol (vodka, slivovice)
Lístky pečivě omyjeme a nasekáme na malé kousky. Vložíme do vhodné nádoby, zalijeme alkoholem tak, aby byly zcela ponořené a nádobu uzavřeme. Necháme macerovat 3-4 týdny na tmavém místě. Po této době scedíme přes sítko nebo čisté pláténko do jiné nádoby. Užíváme v přiměřeném množství. Uchováváme na tmavém místě při pokojové teplotě.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková