Bršlice kozí noha
Vědecké jméno: | Aegopodium podagraria L. |
Říše: | Plantae |
Třída: | Magnoliopsida |
Řád: | Apiales |
Čeleď: | Apiaceae |
Bršlice kozí noha je plevel z čeledi miříkovitých. Jedná se o nitrofilní vytrvalou rostlinu, která první rok vytváří přízemní růžici listů a kořeny, další rok vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou lodyhu, na konci chudě větvenou. Dorůstá do výšky 40 cm. Listy jsou trojčetné, dlouze vejčité, pilovité. Květenství má formu strukturovaného okolíku, kdy terminální okolík i postranní okolíčky prvního řádu jsou složeny z oboupohlavních květů a okolíčky druhého řádu tvoří samčí květy. Květy jsou velké v průměru 3 mm, okvětní lístky jsou bílé. Plody jsou dvounažky s křídlem. Bršlice prospívá na vlhčích výživných půdách. Kvete od června do srpna.
Název této rostliny je odvozen od předního lístku složených listů, které mají tvar kozí nohy. Je to vytrvalá rostlina považována za planou zaleninu.
Historie
Bršlice kozí noha byla od starověku ceněna jako léčivá bylina, zejména pro své účinky na kloubní problémy a záněty. V antice i ve středověku byla často používána k léčbě dny, což se odráží i v jejím latinském názvu. Zmínky o jejím používání nalezneme i v klášterních zahradách, kde byla součástí léčebných bylinných směsí. Ve starých herbářích byla doporučována nejen pro léčbu revmatismu, ale také pro své močopudné a čistící vlastnosti.
Výskyt
Často ji najdeme na výživných půdách při křovinách, je rozšířená po celé Evropě. Roste na okrajích lesa, na zahradách atd.
Sběr bršlice
Sbíráme ji od května až do července.
Užívané části
V léčitelství i v kuchyni se používají zejména mladé listy. Kořeny a semena jsou méně časté, ale také mají své využití v tradiční medicíně. Mladé listy jsou sbírány na jaře, kdy jsou křehké a chutné.
Účinné látky
- Vitamín C
- Flavonoidy
- Karotenoidy
- Esenciální oleje
- Hořčiny
- Třísloviny
- Kyselina kávová
- Kyselina chlorogenová
Účinky bršlice kozí nohy
Bršlice kozí noha má mnoho prokázaných účinků na lidské zdraví. Je ceněná pro své protizánětlivé, močopudné a čistící vlastnosti. Mezi hlavní účinky patří:
- Podpora vylučování moči, což pomáhá při léčbě dny a revmatismu
- Snížení otoků kloubů a zmírnění bolesti při artritidě
- Detoxikace organismu a podpora funkce ledvin
- Uklidnění zažívacího traktu, pomoc při nadýmání a trávicích potížích
- Zklidnění zánětů kůže a podpora hojení ran
Využití
Využití Bršlice je téměř všestranné. Mladé listy se často využívají v kuchyni – připravuje se z nich salát, zeleninová polévka, sypou se na chleba s máslem nebo pomazánkou. Bršlice je také léčivka. Jako jarní bylinka obsahuje velké množství vitaminu C, karotenoidů a minerálů, jako je železo a mangan. Podporuje látkovou výměnu, uvolňování kyselých usazenin a jejich vylučování z těla, čímž přispívá k odkyselení organismu. Dále uvolňuje křeče, obklad z ní používá při revmatizmu a dně nohou, na zanícené rány a hemoroidy. Syrové rozmačkané listy napomáhají hojení ran, přikládají se na bolavé klouby a na komáří štípance, které potom přestanou bolet a štípat.
Bršlici můžeme sušit i užívat čerstvou jako kvetoucí bylinu, ve středověku ji používali k léčení dny, dnes je rostlina obsažena v různých homeopatických přípravcích ke zmírnění revmatických obtíží. Celá rostlina je vhodná pro přípravu v kuchyni jako planá zelenina, starší části mají podobné aroma jako petržel.
Zajímavosti
Bršlice kozí noha byla v minulosti považována za posvátnou bylinu, která měla chránit před zlem a nemocemi. V některých oblastech Evropy byla dokonce zasazena kolem domů, aby odháněla zlé duchy. V klášterních zahradách byla pěstována jako léčivá rostlina, která měla pomoci při kloubních potížích a dně. Dnes je bršlice často považována za neoblíbený plevel, ale její léčivé vlastnosti ji činí cennou pro milovníky bylin a tradiční medicíny.
Receptury
- Čaj z bršlice kozí nohy: Lžičku sušených nebo čerstvých listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat 10 minut. Tento čaj se používá při dně, artritidě nebo zažívacích potížích.
- Obklad na klouby: Čerstvé listy rozdrtíme a přiložíme na bolestivé klouby. Necháme působit minimálně 20 minut, poté místo opláchneme.
Bršlice kozí noha, ačkoliv je často považována za plevel, nabízí široké spektrum léčivých účinků a možností využití v kuchyni i v tradičním léčitelství.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková