Česnek medvědí

Vědecké jméno: Allium ursinum L.
Říše: Plantae
Třída: Liliopsida
Řád: Asparagales
Čeleď: Amaryllidaceae

Česnek medvědí (Allium ursinum), známý také pod lidovými názvy jako lesní česnek, divoký česnek nebo planý česnek, je vytrvalá rostlina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae). Rostlina je charakteristická svou pronikavou česnekovou vůní, která je nejsilnější v době kvetení. Tento druh česneku se často vyskytuje v lesích a na vlhkých stinných stanovištích. Jméno „medvědí“ pochází z dávné víry, že ho medvědi po probuzení ze zimního spánku vyhledávají jako první potravu k obnovení sil.

Historie

Česnek medvědí má dlouhou tradici v lidovém léčitelství. Jeho využití sahá až do starověku, kde byl ceněn pro své léčebné vlastnosti a schopnost posilovat tělo. Ve střední Evropě byl česnek medvědí oblíbený jako jarní tonikum, které mělo očistit krev a posílit imunitní systém. Tradičně byl používán při žaludečních a střevních potížích, pro zlepšení trávení a na detoxikaci organismu.

Vytrvalá bylina vysoká 20 až 80 cm, cibule podlouhlá. Stonek jasně zelená, trojhranná, listy ploché, zelené, lesklé a kopinaté. Stvol zakončený bílými květy v řídkém okolík.

Výskyt

Druh je vlhkomilným, vertikální rozšířen od nížin po sub-alpínský stupeň. Roste ve stínu, a v polostínu. Má výrazný pach, který se přenáší i do mléka, či masa zvířat, která ho požírají. Najdete je i při potocích, v stinných a vlhkých lesích, či pod křovinami.
Listy česneku vám poskytnou chutnou zeleninu a na květiny je příjemný pohled.

Kvetení

Česnek začíná kvést brzy na jaře, ještě předtím než na stromech vyraší nové listy.

Sběr česneku

Sbírá se celá rostlina včetně cibule. Využívá se čerstvá, nesuší se. Nakrájené listy lze zmrazit, zalít bílým vínem nebo po vyluhování v lihu používat ve formě tinktury. Nejvzácnější je ovšem fakt, že ji příroda nabízí jako brzkou jarní pochoutku.

Užívané části

Z česneku medvědího se nejčastěji používají listy, které jsou sbírány na jaře před kvetením rostliny. Listy jsou čerstvé a šťavnaté, což je činí ideálními pro kuchyňské i léčebné využití. Kromě listů lze využít také cibulky, které jsou však menší než u česneku kuchyňského a nejsou tak častým zdrojem pro sběr.

Účinné látky

  • Alicin
  • Sírové sloučeniny
  • Vitaminy C a A
  • Flavonoidy
  • Saponiny
  • Hořčiny

Využití

Česnek medvedí má v podstatě takové vlastnosti jako česnek kuchyňský, jen značně léčivější. Je proto vhodný zejména jako součást jarních kúr na pročištění.

Má výborné antibakteriální účinky. Podporuje trávení, reguluje činnost žaludku a zmírňuje křeče. Pomáhá správné cirkulaci krve v těle, účinkuje proti závratím a tlaku v hlavě. Kromě toho snižuje pocity únavy a vyčerpání. Česnek medvědí léčí i různé chronické kožní choroby. Protože listy v suchém stavu ztrácejí léčivé účinky, na jarní pročišťování a odhlenění se používají čerstvé. Nařežou se nadrobno a dávají se na máslový chléb; jemně posekané je denně přidáváme jako koření (nevařené) do polévek, knedlíků a ostatních jídel, jejichž chuť jindy vylepšujeme petrželkou. Listy lze upravit i jako špenát nebo salát. Protože ve větším množství je česnek medvědí štiplavý, při přípravě špenátu ho smícháme s kopřivami.

Nedoporučuje se česnek užívat při nízkém tlaku, při kožních chorobách, v případě dráždivosti žaludku a střev, jakož i při chorobách jater a v těhotenství.

Zajímavost

Česnek medvědí byl tradičně považován za silný detoxikační prostředek, zejména v období po zimě. Byl používán jako jarní očistná bylina, která pomáhá obnovit energii a zbavit tělo toxinů. V některých kulturách se věří, že má magické vlastnosti a že jeho konzumace chrání před zlými silami. Zajímavostí je, že česnek medvědí často roste v blízkosti konvalinek, které mají podobné listy, avšak jsou jedovaté. Díky tomu je třeba dbát zvýšené pozornosti při jeho sběru, protože zaměnění může mít vážné zdravotní následky.

Medvědí česnek pojmenovali naši předkové podle toho, že tuto rostlinu skutečně vyhledávají medvědi, které se probudí po zimním spánku.

Medvědí česnek ztrácí sušením všechny účinky. Listy česneku medvědího se nesuší, protože tím ztrácejí jakýkoliv účinek.

POZOR: Česnek nesaďte blízko konvalinek, protože mají podobné listy a konvalinky patří mezi jedovaté byliny.

Receptury

Česnek jako koření

Čerstvé listy česneku medvědího se nadobro nakrájíme jako pažitka nebo petržel a dají se na chléb, do polévek, salátů a masitých jídel.

Tinktura z česneku

Láhev až po hrdlo naplníme nadrobno nakrájenými listy nebo cibulemi, zalijeme 38 až 40% žitným nebo dobrým ovocným lihem a postavíme na 14 dní na slunné místo nebo do blízkosti tepelného zdroje. Užíváme denně 10 až 15 kapek s trochou vody.

Česnekové víno

Vezmeme plnou hrst nadrobno pokrájených listů, krátce je povaříme v 1/4 litru bílého vína, osladíme podle chuti medem nebo sirupem a denně pomalu po doušcích pijeme.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat