Fenykl obecný
Vědecké jméno: | Foeniculum vulgare Mill. |
Říše: | Plantae |
Třída: | Magnoliopsida |
Řád: | Apiales |
Čeleď: | Apiaceae |
Lidové názvy: | vlašský kopr, feniků, římský kopr, sladký kopr, vlašský kopr, úkrop, fenykl hořký, fenykl sladký |
Fenikl obecný, latinsky Foeniculum vulgare, je aromatická rostlina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), která je široce známá pro své léčivé a kulinářské využití. Lidově se fenikl nazývá také "fennel", "feniklová bylina" nebo "zelený anýz". Tato rostlina je ceněna pro svou charakteristickou sladkou chuť a vůni, které připomínají anýz, a je využívána v mnoha kuchyních po celém světě.
Historie
Fenikl má dlouhou historii využití v tradiční medicíně a kuchyni. Již ve starověkém Řecku a Římě byl fenikl považován za rostlinu s léčivými účinky. Ve středověku se fenikl používal k ochraně proti nemocem a jako přísada do pokrmů. Jeho semena byla také součástí rituálů a byly používány jako koření pro přípravu pokrmů. V současnosti je fenikl rozšířen po celém světě a jeho použití se značně rozšířilo, zejména v evropské a asijské kuchyni.
Popis
Dvouletá nebo trvalá bylina vysoká 100 - 200 cm, listy s pochvou, pérovitě složené do nitkovitých výčnělků. Jinak je holá, modrozelená. Plochý až miskovitý okolík bez obalů, složený z 12 - 25 okolíček s většinou nestejně dlouhých stopkách. Květy žluté, 5 svinutých korunních plátků. Plody 5 - 12 mm dlouhé, většinou se rozpadají na 2 nožky s 5 výraznými bezkřídlé žebry.
Výskyt
V různých odrůdách se pěstuje na celém světě. Pochází ze Středomoří. Vyžaduje hlubokou, na živiny bohatou půdu a slunnou polohu. V zimě někdy vymrznout, proto se musí přihrnout starým listím nebo chvojím.
Sběr fenyklu
Sbíráme plody, zpravidla dva-třikrát do roka a to tak, že nejprve odřízneme jen pěkně rozvinuté, celkem zralé okolíky (tzv. Česaný fenykl) a když vše dozraje, zbytek se hromadně sklidí, sváže do snopko a vymlátí (tzv. Sekaný fenykl ). Řezaný dáváme do kapes nebo sklízíme na plachty, protože plody se rozpadají. Sušíme rychle při teplotě do 35 ° C. Silné mlhy plodům škodí - dostávají šedý odstín (hledané jsou nazelenalé). Uchováváme jejich dobře uzavřené a chráníme před světlem, vlhkem, hmyzem a myšmi.
Užívané části
Užívané části feniklu zahrnují listy, stonky, květy a semena. Listy se často používají čerstvé jako koření nebo jako součást salátů. Semena jsou ceněna pro svou intenzivní chuť a aroma a používají se k dochucení různých pokrmů, nápojů a léčivých přípravků.
Účinné látky
Fenikl obsahuje řadu účinných látek, mezi které patří:
- Anetol – hlavní složka, která dodává feniklu jeho charakteristickou chuť a vůni
- Fenchon
- Limonen
- Feniklový alkohol
- Flavonoidy
Účinky feniklu obecného
Fenikl obecný má široké spektrum terapeutických účinků, které se využívají v tradiční medicíně a alternativní terapii. Mezi hlavní účinky patří:
- Trávení a podpora zdraví trávicího systému
- Osvěžení dechu a zmírnění plynatosti
- Antioxidant a protizánětlivé vlastnosti
- Uvolnění menstruačních bolestí a podpora laktace
Využití
FenikelFenikel je velmi prospěšný proti kašli, jeho éterický olej rozpouští hleny a podporuje vykašlávání.
Taktéž je vhodný proti nadýmání, kojícím matkám slouží ke zvýšení tvorby mléka, dětem se dává na utišení kolikových bolestí (i v odvaru s mlékem).
Silný fenyklový odvar se používá k mytí očí a obklady.
Není vhodné užívat fenykl dlouhodobě a v extrémních množstvích. Čistý fenyklový olej by se neměl brát déle než 2 týdny, těhotným ženám, kojencům a malým dětem se nesmí podávat vůbec.
Zajímavosti
Fenikl obecný je velmi oblíbený v tradiční medicíně mnoha kultur, včetně indické, čínské a arabské. V některých kulturách se považuje za symbol ochrany a štěstí. Fenikl je také známý svými schopnostmi odpuzovat škůdce, a proto se často pěstuje v zahradách jako přírodní pesticid. Kromě kulinářského využití se fenikl také často používá v kosmetice a parfumerii pro svou příjemnou vůni.
Receptury
- Feniklový čaj: Připravte čaj z 1–2 čajových lžiček sušených feniklových semen a šálku vroucí vody. Louhujte 10 minut a podávejte teplý. Tento čaj pomáhá při trávicích potížích.
- Pečený fenikl: Nakrájejte fenikl na plátky a pečte ho v troubě s olivovým olejem, solí a bylinkami. Tento pokrm je skvělou přílohou k rybám nebo masu.
- Feniklový salát: Smíchejte nakrájený fenikl s pomerančem, červenou cibulí a čerstvými bylinkami. Ochuťte olivovým olejem a citronovou šťávou.
Fenikl obecný je nejen chutnou a aromatickou rostlinou, ale také cennou bylinnou rostlinou, která přináší mnoho zdravotních výhod a má široké využití v kuchyni i tradiční medicíně.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková