Jedle bělokorá

Vědecké jméno: Abies alba Mill.
Říše: Plantae
Třída: Pinopsida
Řád: Pinales
Čeleď: Pinaceae

Jedle bělokorá (Abies alba), někdy nazývaná také jako jedle stříbrná, je majestátní jehličnatý strom z čeledi borovicovitých (Pinaceae), který se vyskytuje především v evropských horských oblastech. Tento druh jedle je známý svou charakteristickou hladkou bílou kůrou, jehlicemi uspořádanými v plochých řadách a šiškami, které dozrávají na vrcholu stromu. Jedle bělokorá je tradičně ceněna nejen pro své dřevo, ale také pro své léčivé vlastnosti a význam v lidové kultuře. Kromě toho se jedle uplatňuje v různých odvětvích průmyslu, včetně kosmetiky a farmacie.

Historie

Jedle bělokorá byla po staletí považována za symbol síly, vznešenosti a dlouhověkosti. V antickém Římě byla jedle spojována s bohem války Martem, který měl svou helmu a zbroj zdobenou jejími větvemi. V křesťanské tradici se jedle často spojovala s Vánocemi a oslavami zimního slunovratu. Její vonné jehlice byly používány při různých rituálech, jejichž cílem bylo přivolat prosperitu a zdraví. Od starověku se využívaly i její léčivé vlastnosti, zejména éterické oleje extrahované z jehlic a mladých výhonků.

Popis

Jedle bělokorá patří do čeledi borovicovitých (Pinacea). Jedná se o až 60 m vysoký jehličnatý strom mající válcovitou pyramidální korunu. Šišky jedle jsou vzpřímené, válcovité a při dozrávání se rozpadají, což je charakteristické pro jedle. Kořenový systém jedle je hluboký a silný, což z ní činí stabilní a odolný strom, schopný přežít v nepříznivých podmínkách. Její borka je hladká, většinou světle šedá, s věkem rozpukaná a tmavší. Kvete v květnu, jejím plodem je šiška. Jedle bělokorá se dožívá až 600 let. Je to velmi atraktivní dřevina, která je oblíbená pro své lesklé jehličí a tvar větviček. Dřevo jedle bělokoré je měkké, středně lehké, elastické a pevné, málo sesychá, má dobrou rozměrovou a tvarovou stálost, dobře se suší a impregnuje. Jedlové dřevo není odolné proti napadení houbou, hmyzem a povětrnostním vlivům, ve vodě je ale vysoce trvanlivé.

Výskyt

Jedle bělokorá se nejčastěji vyskytuje ve střední až jižní Evropě. Na jihu roste od Pyrenejí přes Korsiku, jižní Itálii a Makedonii až po Bulharsko a Řecko. Nejjižněji ji najdete na jihu Apeninského poloostrova. Na severu je rozšířená u Varšavy a v Bělověžském pralese. Východní hranice jejího výskytu pokračuje do Východních a Jižních Karpat. Uvnitř Alp a v Tatrách je zastoupená jen mírně. V ČR roste roztroušeně ve všech okrajových pohořích mimo Ždánického lesa. Teplé pahorkatiny a úvaly velkých řek nejsou jejím rezervoárem. Velmi známou rezervací s tímto druhem je Mionší v Moravskoslezských Beskydech.

Využití

Především jedlové dřevo se používá k vodním stavbám při výrobě člunů, pilotů, jezů atd. Také se používá  jako stavební dříví k výrobě šindelů, sudů apod. a dále se s oblibou používá na rekonstrukce krovů historických budov a dřevěných staveb či zastřešených mostů. Jedle bělokorá je dřevina mající značný hospodářský význam. Patří mezi lesnicky nejproduktivnější evropské dřeviny. Její dřevo má podobné vlastnosti jako smrkové a využívá se na vodních stavbách, k výrobě nábytku nebo hudebních nástrojů a jako palivové dříví.

Jedle bělokorá nachází široké uplatnění jak v lidovém léčitelství, tak v moderní medicíně. Nejčastěji se používají éterické oleje z jehlic a výhonků, které se využívají při inhalacích, masážích nebo jako přísady do koupelí. Olej z jedle má blahodárné účinky na dýchací systém, uvolňuje svalové napětí a podporuje relaxaci. Pryskyřice se používá při výrobě mastí, které pomáhají při bolestech kloubů a svalů. Vnitřně se jedlový čaj používá k podpoře imunitního systému, zmírnění kašle a léčbě nachlazení.

Užívané části

Pro léčebné účely se z jedle bělokoré využívají zejména mladé výhonky, jehlice a pryskyřice. Jehlice a výhonky obsahují éterické oleje, které mají široké využití v aromaterapii, kosmetice a lidovém léčitelství. Pryskyřice se tradičně používala jako základ pro výrobu mastí a tinktur.

Účinné látky

Jedle bělokorá obsahuje řadu účinných látek, které mají blahodárné účinky na lidský organismus:

  • Éterické oleje (hlavní složky: bornylacetát, limonen, pinen)
  • Flavonoidy
  • Třísloviny
  • Pryskyřice
  • Vitamíny (vitamín C, vitamíny skupiny B)
  • Organické kyseliny (askorbová, octová)

Účinky jedle bělokoré

Jedle bělokorá je ceněna pro své mnohočetné zdravotní účinky. Mezi prokázané účinky patří:

  • Podpora dýchacího systému – výtažky z jehlic jedle pomáhají při léčbě kašle, bronchitidy a astmatu, podporují uvolňování hlenů.
  • Protizánětlivé účinky – jedle zmírňuje záněty v těle a pomáhá při revmatických bolestech.
  • Antibakteriální a antivirové vlastnosti – éterické oleje z jedle mají silné antimikrobiální účinky a podporují imunitní systém.
  • Úleva při bolesti – pryskyřice a masti s obsahem jedlového oleje se tradičně používají k úlevě při bolestech svalů a kloubů.
  • Relaxační účinky – inhalace jedlového oleje působí uklidňujícím způsobem a pomáhá zmírnit stres a napětí.

Sběr

Jehlice a mladé výhonky jedle bělokoré se sbírají na jaře, kdy mají nejvyšší obsah účinných látek, zejména éterických olejů. Pryskyřice se sbírá celoročně, ale nejvyšší kvalitu má v letních měsících. Sběr by měl probíhat opatrně, aby nedošlo k poškození stromu, který by mohl být náchylnější k nemocem a škůdcům.

Sběr šišek jedle bělokoré

Do korun třicetimetrových jedlí se vypravuje skupina sběračů reprodukčního materiálu s cílem otrhat šišky, které rostou právě až v samé koruně. Náročný výstup má jediný cíl, a sice sesbírat dostatek kvalitních semen, z kterých se napěstují geneticky kvalitní výsadbyschopné sazenice jedle bělokoré. Ta jako jedna ze základních melioračních a zpevňovacích dřevin pomáhá zvyšovat stabilitu lesních porostů. V místech, kde tato dřevina chybí, je potřeba ji uměle podsadit.

Zajímavosti

Jedle bělokorá má dlouhou historii jako ochranný strom, který se často vysazoval poblíž lidských obydlí, aby chránil před bouřkami a zlými duchy. Ve starověkém Řecku a Římě se jedlové větve používaly jako symbol vítězství a míru, což přetrvalo i do novodobých Vánoc, kdy se jedlové stromy zdobí jako vánoční stromky. Jedlové dřevo bylo velmi ceněno pro svou trvanlivost a pružnost, a proto se z něj vyráběly lodě, mosty a další konstrukce. Pryskyřice z jedle se také používala jako přírodní lepidlo a v kombinaci s jinými pryskyřicemi jako kadidlo při náboženských obřadech.

V dnešní době je jedle bělokorá často využívána v aromaterapii pro své relaxační a léčivé účinky. Její vůně je osvěžující, posiluje mysl a podporuje koncentraci. V některých kulturách se jedlový olej používá i k rituálním očistám a harmonizaci prostoru.

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat