Borovice lesní

Vědecké jméno: Pinus sylvestris L.
Říše: Plantae
Třída: Pinopsida
Řád: Pinales
Čeleď: Pinaceae

Borovice je mrazuvzdorný vzpřímený jehličnan, který má v mládí větve v přeslenech a věkem utváří rozložitou kulovitou korunu. V horní části kmene má šupinovitým červenohnědou odpadávající borku a na bázi popraskané purpurosivú. Jehlice jsou modrozelené a vyrůstají ve svazku po dvou Dosahuje výšky 30 metrů. Kromě borovici lesní, známe i jiné odrůdy borovice a to: černou, limba, přímořskou, nebo horskou.

Výskyt

Vyskytuje se na písku, vápencových skalách, nebo rašelinových půdách, tvoří lesy. Najdeme ji v Evropě, ale i Asii.

Sběr borovice

Z mladých výhonků se vaří čaj, z dřeviny se získává olej a smůla. Předmětem sběru (drogy) jsou zejména konce větviček - výhonky. U nás je však jejich sběr ze živých stromů zakázán. Sklizeň se provádí zásadně pouze z pokácených stromů.

Využití

Pro léčebné účinky se používá jako přísada do mastí proti revmatismem a při neuralgických bolestech.
Odvar z výhonků se používá jako přísada do koupelí při nervově svalových a kloubních onemocněních. Borovice pomáhá na odhlieňování.
Borový olej má příjemnou vůni, je vhodný pro mladé maminky, aktivuje svalstvo, má dobrý vliv na páteř, zvyšuje vitalitu, vyživuje pleť a svalstvu dodává elasticitu a sílu.

Čaj je vhodný k relaxaci a osvěžení. Dřevo z ní se používá na stavby. Vyrábí se z něj nábytek. V ojedinělých případech může éterický olej vyvolat kožní alergii, a proto borovicový olej používáme ředěný s neutrálním olejem.

Borové silice využívali především římské ženy - jako deodorant dechu.

Borovicový čaj:

Tři lžíce větviček dáme do půl litru vody, vaříme 5-10 minut a necháme vyluhovat 15-20 minut. Ochucovat medem.

 

Autor: Mgr. Lenka Dvořáková

Mohlo by vás také zajímat