Plicník lékařský
Latinsky: Pulmonaria officinalis
Lidové názvy: cicalka, červené klíče, Čmelík, hvězdoš, medunica, modrý klíč, plicní plevel, Urbánek, včelka
Čeleď: Brutnákový
Trvalá bylina až 30 cm vysoký s tenkou rozvětvenou lodyhou z níž vyrůstají srstnaté kvetonosné byľky se srstnaté, často světle skvrnitými listy. Květy mají zpočátku červenou, pak modře fialovou až modrou barvu. Plodem jsou malé hnědé, až načervenalé tvrdky.
Výskyt
Roste v lesích a houštinách na zastíněných a vlhkých místech. Libuje vápenitou půdu.
Sběr Plicníku
Sklízí se nať v době květu a po odkvětu mladé, zdravé, zejména přízemní listy. Suší se rychle na stinném provzdušněném místě nebo v umělých podmínkách při teplotě do 40 ° C. Při sklizni natě se odstraňují hrubší stonky.
Využití
Vnitřně se užívá jako prostředek proti kašli, při kataru bronchů, plicních nemocech, žaludečním krvácení, hemoroidech a při průjmu. Působí protizánětlivě. Zevně se doporučuje ve formě obkladů. Odvar můžeme zvenku použít při omývání řezných a tržných ran a při hemoroidech.
Plicník můžeme užívat k léčení i v čerstvém stavu. Jednu až dvě lžíce řezané natě na 1 litr vody. Necháme krátce povařit a 5 minut odstát. Osladíme cukrem nebo medem a užíváme celou dávku po částech během dne hlavně při onemocnění dýchacích cest.
Nálev: 1 lžíce plicníku (sušená nať), 1 lžíce přesličky. Směs přelijeme 1/2 litrem vroucí vody, necháme pod pokličkou odstát 15 minut. Přecedíme a používáme jako prostředek proti vypadávání vlasů. Vnitřně užíváme dvakrát denně 1 šálek. Zevně provádíme obden masáž vlasové pokožky.
Mladé přízemní listy plicníku výborně chutnají v jarních salátech.
Při intermitentním užívání v předepsaných dávkách nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky. Užívání drogy se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a malým dětem. Zpravidla se samostatně neužívá déle než 3 týdny, v čajových směsích může čas užívání dvojnásobně.