Pýr plazivý
Pýr plazivý je vytrvalá, 40-100 cm vysoká tráva, vyrůstající z plazivého, článkovaného oddenku, který se v zemi dalekosáhle rozlézá a rozvětvuje. Stébla jsou řídce porostlé úzkými, čárkovitými, drsnými listy, které vyrůstají z poševních kolínek. Jsou zakončeny klasem, složeným ze dvou řad klásků, které jsou širší plochou obrácené k ose (rozdíl od jílku). Květy drobné, téměř nepatrné. Plody jsou zrna. Období květu je v červnu až v srpnu.
Výskyt
Pýr plazivý se vyskytuje na obdělávaných a neobdělávaných půdách na celém světě, s výjimkou extrémně severních a extrémně jižních poloh. Upřednostňuje lehké humózní a písčité půdy, ale roste i na všech ostatních půdních typech kromě na vátých píscích a bažinách.
Vyskytuje se v Evropě, Asii.
Sběr pýru
Pro léčebné účely se sbírají oddenky, většinou při kultivačních pracích a při sklizni. Oddenky se důkladně umyjí, zbaví se kořínků a zelených částí a ještě v čerstvém stavu se rozdrtí. Materiál se rychle usuší na slunci.
Sbírat se však může i kvetoucí nať v jarním období, její léčivé účinky jsou jen nepatrně slabší.
Využití
Velmi účinná při zánětech močového měchýře a jiných chorobách močového ústrojí, při písku a kamenech v močových cestách.
Lidové léčitelství zná ještě další indikace, např. chronické kožní vyrážky, revmatické potíže a proti dně.
Čaj z pýru je neškodný, ale tato bylina není stvořená na samostatné užívání. Lepší je použít ji v čajových směsích.
Pozor! Nezaměnit s podobnými rostlinami: jílek mámivému a prstnatec obyčejný.