Hloh obecný
Vědecké jméno: | Crataegus oxyacantha L. |
Říše: | Plantae |
Třída: | Magnoliopsida |
Řád: | Rosales |
Čeleď: | Rosaceae |
Hloh obecný, latinsky Crataegus monogyna, je listnatý keř nebo malý strom patřící do čeledi růžovitých (Rosaceae). V češtině se kromě názvu „hloh“ používají také lidové názvy jako „černý hřebíček“ nebo „srdcovka“. Hloh je známý především pro své léčivé vlastnosti, které se využívají v tradiční medicíně. Květy a plody této rostliny jsou oblíbené pro svou vůni a příznivé účinky na zdraví.
Historie
Hloh byl známý již ve starověku a byl využíván pro své léčebné účinky v různých kulturách. Římané ho považovali za symbol síly a ochrany a často ho používali jako součást svatebních obřadů. V středověku byl hloh uznáván jako ochranná rostlina a byl často vysazován kolem domů jako ochrana proti zlým duchům. V lidovém léčitelství se hloh používal na zlepšení srdeční činnosti a jako prostředek na uklidnění.
Popis
Většinou trnitý keř s nepravidelnou stavbou, listy jsou hluboce dělené se třemi až pěti laloky. Hloh můžeme najít i jako strom, který dorůstá délky 18 m.
Výskyt
Roste na stráních a okrajích lesa, většinou na sušší půdě. Kvete od května do června.
Sběr hlohu
Sbíráme bílé květy nebo bíle kvetoucí bylinné konce větví (bez dřevnatých částí), čili listy s květy, případně jen samé listy, jakož i zralé červené plody, vše jen z divoce rostoucích rostlin. Sušíme při teplotě do 35 stupňů. Uchováváme dobře uzavřené a chráníme před světlem a vlhkem.
Užívané části
Užívané části hlohu zahrnují především květy a plody, ale také mladé listy a větvičky. Květy se sklízí v období kvetení, zatímco plody se sbírají na podzim, když dosáhnou zralosti. Tyto části se suší a používají k přípravě různých léčivých přípravků.
Účinné látky
Hloh obsahuje několik účinných látek, které přispívají k jeho léčivým vlastnostem. Mezi hlavní účinné látky patří:
- Flavonoidy (např. quercetin, hyperosid)
- Saponiny
- Proantokyanidiny
- Organické kyseliny (např. jablečná, citronová)
Účinky hlohu obecného
Hloh obecný je tradičně používán pro své široké spektrum účinků na zdraví. Mezi hlavní účinky patří:
- Zlepšení srdeční činnosti a podpora kardiovaskulárního zdraví
- Uklidnění nervového systému a zmírnění stresu
- Zlepšení prokrvení a metabolismu
- Snížení krevního tlaku a podpora zdravé hladiny cholesterolu
Využití
Prospívá při srdečních onemocněních, především při stařeckém srdci, počínající srdeční slabosti a nedostatečném prokrvení srdečního svalu. Je vhodný při rehabilitaci po infrkte myokard a léčbě klimanterických obtíží.
Zajímavosti
Hloh obecný je fascinující rostlina, která se často objevuje v lidové kultuře a tradicích. V některých kulturách se věřilo, že hloh přináší štěstí a ochranu. Je také spojován s různými mýty a legendami, kde byl často zmiňován jako magická rostlina. Hloh je také důležitou součástí ekosystému, poskytuje útočiště a potravu pro mnohé druhy ptáků a hmyzu.
Receptury
Prostředek na ochranu a posílení srdce
Čajovou lžičku usušených květů nebo listů zalijete v šálku vařící vodou. Necháte čtvrt hodiny vyluhovat, přeceďte a oslaďte medem. Denní dávka - 3 až 4 šálky.
Tinktura z hlohu
Dobře umyté plody hlohu (mohou být i sušené) v poměru asi 1 ku 10 dáme do 40-50% lihu macerovat na 14 dní. Uzavřenou nádobu uložíme na teplé místo a občas jí protřepeme. Po přefiltrování a mírném vytištění plodů dáme tinkturu do flačtičky z tmavého skla s dobrým uzávěrem. Při potížích užíváme 10-30 kapek, které zapíjíme vodou nebo minerálkou. Tinktura je výborným prostředkem proti vysokému krevnímu tlaku a při potížích (návalech) v klimantériu.
Hloh obecný je hodnotnou rostlinou s bohatou historií a významnými léčivými vlastnostmi. Jeho užití v tradiční medicíně a přírodní kosmetice ho činí důležitým prvkem v každém herbáři.